Bedömningsform
Genom att resonera med eleverna hur de tänker gå vidare under arbetets gång.
Att observera och notera hur eleven arbetar med sina uppgifter från idé, genomförande till utvärdering av det färdiga resultatet.
Att lyssna på hur eleven resonerar och motiverar sina val av färg, form och material.
Att läsa och återkoppla på elevens skriftliga utvärdering om det färdiga slöjdalstret.
Att läsa och återkoppla på elevens loggbok.
Bedömningsaspekter
Att eleven:
Undervisning
Eleven får möjlighet att skapa egna enkla slöjdprodukter utifrån egna idéer och olika inspirationskällor.
Eleven får lära dig att använda lämpliga, redskap, verktyg och maskiner.
Eleven kommer att välja färg, form och material.
Eleven deltar i planeringen av ditt slöjdföremål och utvecklar din förmåga att ta ansvar för ditt arbete.
Eleven får träna på din förmåga att arbeta såväl självständigt som tillsammans med andra.
Materiallära: Eleverna får under terminen prova på att slöjda (bearbeta) och kunskap i flera olika sorts material, som tex. spånskiva, metall (tenn, koppar, aluminium) och betong.
Hantverkstekniker: Eleverna kommer få prova på flera nya hantverkstekniker kopplade till material som eleverna inte arbetat med, som tex. skålslagning i metall, tenngjutning och kopparreliefer. Eleverna kommer dock arbeta vidare med redan kända tekniker som tex. hyvling och sammanfogning med spik alt skruv.
Skisser och arbetsbeskrivningar: Eleverna får träna att göra skalenliga ritningar samt skisser som grund för slöjdarbeten, särskilt inom arbetsområdet "Fantasihyllan". Eleverna inhämtar inspiration från exempel vid genomgångar och användandet av sin medhavda lärplatta.
Återkoppling
Återkoppling sker löpande i muntligt dialog under lektionen. Eleverna skriver och infogar bild i et eget loggboksdokument efter varje lektion i sina medhavda lärplattor. De får varje vecka skriftlig respons på dessa loggboksanteckningar som de i början av lektionen kollar av. Eleverna skriver också en utvärdering för slutförda slöjdarbeten som de också får återkoppling på.
E | C | A | |
---|---|---|---|
Ide
|
Jag hade svårt att komma på vad jag skulle göra. Jag kopierade ett arbete jag såg.
|
Jag kopierade ett arbete jag såg men jag ändrade så att arbetet blev mer personligt.
|
Jag kom på en helt egen idé till mitt arbete när jag tittade på förslag och material. Jag letade själv upp material som jag använde.
|
Genomförande
|
Jag arbetade ganska noggrant och fick mycket hjälp av läraren.
Jag kunde använda verktygen, redskapen och maskinerna på ett ganska bra sätt.
Jag behövde för att komma framåt i mitt arbete.
Jag behövde hjälp med att välja rätt teknik/arbetssätt till mitt arbete.
Jag var inte planerad och
medveten när jag använde slöjdens material till mitt arbete.
|
Jag arbetade noggrant och försökte själv komma framåt med hjälp av olika typer av instruktioner.
Jag kunde använda verktygen, redskapen och maskinerna på ett bra sätt.
Jag kunde hjälpa till och ge förslag som gjorde att mitt slöjdarbete gick framåt.
Jag kunde ge förslag på teknik/arbetssätt till mitt arbete.
Jag var planerad och medveten när jag använde slöjdens material till mitt arbete.
|
Jag arbetade mycket noggrant och kom framåt i mitt arbete med hjälp av olika typer av instruktioner.
Jag kunde använda verktygen,
redskapen och maskinerna på ett mycket bra sätt.
Jag var väl planerad och väl medveten när jag använde slöjdens material till mitt arbete.
Jag visste själv hur jag skulle komma framåt i mitt arbete med egna kunskaper och hjälp av olika instruktioner.
Jag kunde själv välja teknik/arbetssätt till mitt arbete.
|
Värdera
|
Jag skrev kortfattat eller inte alls i loggboken efter lektionerna. Jag skrev kortfattat eller inte alls en utvärdering när arbetsområdet var klart.
|
Jag skrev utförligt i loggboken efter lektionerna och i utvärderingen när arbetsområdet var klart.
|
Jag skrev utförligt i loggboken efter lektionerna och i utvärderingen när arbetsområdet var klart.
Jag reflekterade även över hur min prestation påverkat mitt slöjdarbete.
|