👋🏼 Var med och förbättra Skolbanken med oss på Unikum. Svara på formuläret här
Bild / pointilismen
Klass 6
Start 27 januari.
Vi kommer att jobba med arbetsområdet under ca 4 lektioner.
Att lära sig ett nytt sätt att måla
Att arbeta med ett begränsat antal färger och med hjälp av dem framställa en bild med många olika nyanser av färger.
Att prova på och lära sig använda "optisk färgblandning"
Att öka din kunskap om bilders uppbyggnad och hur du kan jobba med olika element som bygger upp och skapar rumslighet i bilder, till exempel linjer och färg.
I undervisningen ska eleverna ges möjligheter att utveckla kunskaper om hur man framställer och presenterar egna bilder med olika metoder, material och uttrycksformer. Undervisningen ska bidra till att eleverna utvecklar sin kreativitet och sitt intresse för att skapa. Den ska också uppmuntra eleverna att ta egna initiativ och att arbeta på ett undersökande och problemlösande sätt.
Din förmåga att hantera pensel och färg.
Din kunskap om bilders uppbyggnad och hur du kan jobba med olika element som bygger upp och skapar rumslighet i bilder, till exempel linjer och färg.
Din ordbank. Vi övar på att använda begrepp som pointillism, färglära, grundfärg och sekundärfärg.
Din förmåga att arbeta med ett begränsat antal färger och med hjälp av dem framställa en bild med många olika nyanser av färger.
Vi kommer att titta på olika pointillistiska bilder och målningar och prata om hur dem är gjorda och uppbyggda.
Du ska skapa en landskaps- eller stadsbild med enbart prickar. Vi kommer att använda vattenfärg och pensel.
Hur du hanterar pensel och färg.
Hur du jobbar för att skapa rumslighet i din bild.
Hur du använder begrepp inom området (t.ex. pointillism, färglära, grundfärger,sekundärfärger).
Hur du med hjälp av några få färger framställer en bild med många olika nyanser och färger.