Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Biologi

·

Årskurs:

8

Människokroppen åk 8

Brunnsåkersskolan, Halmstad · Senast uppdaterad: 18 januari 2021

Människokroppen och hälsa. Vi ska fördjupa oss i organ och organsystem sam deras samverkan.

 

 

Pedagogisk planering för Människokroppen, Bi åk8

 

Syfte

Under detta arbetsområde ges du i första hand möjlighet att:

·         Fördjupa dina kunskaper om olika organ och organsystem samt hur de samverkar.

·         Använda biologiska begrepp som t.ex. matspjälkning, blodomlopp, immunförsvar mm

·         Utveckla din förmåga att söka vetenskaplig information från olika källor och vara källkritisk.  Kunna skriva texter utifrån informationen. 

·         Utveckla din förmåga att delta i diskussioner samt ta ställning med motivering i olika frågor som rör hälsa.

 

Centralt innehåll:

 

·         Celler, vävnad och organ

·         Skelettet och muskler

·         Näringsämnen och hälsa

·         Matspjälkningen

·         Andning och lungor/Utsöndringsorgan

·         Blodomlopp och hjärta

·         Kroppens försvar

·   

Genomförande

Du kommer att få ta del av genomgångar och filmer kring det centrala innehållet. Du kommer att få träna din förmåga att ta ställning med motivering kring frågor om hälsa.

 

Du kommer att kunna visa dina kunskaper genom att delta aktivt i diskussioner samt andra lektioner.

Vi kommer även ha två olika kunskapsredovisningar (kanske tre – bestäms senare):

·         Ett skriftligt prov ons den 9/2 där du fram för allt visar dina kunskaper om olika organsystem samt hur de samverkar.

·         En inlämning (faktauppsats) där du ska söka information och sedan ta ställning kring en fråga med motivering.

·         Ett praktiskt prov i form av en laboration. (Detta bestämmer vi sen beroende på hur läget med Covid blir)

 

Bedömning

Du kommer att bli bedömd på din förmåga att

·         Använda begrepp och kunskaper för att beskriva och förklara olika samband i människokroppen genom att ge exempel och beskriva kroppens olika organ och organsystems funktioner.

·         Söka relevant information från olika källor och vara källkritisk.

·         Skriva texter som är anpassade till din uppgift

·         Ta ställning med motivering kring frågor om hälsa

·         Föra underbyggda resonemang kring människokroppens byggnad och funktion med hjälp av biologiska begrepp. Helt enkelt förklara hur olika organsystem som t.ex. blodomloppet fungerar och hur det samverkar med andra organsystem som t.ex. matspjälkningen. 

 

Preliminär veckoplanering

 

Vecka

Lektionsplanering

Lektioner samt Läxa

51

Förkunskapstest i grupp.

 

 

51-2

 

Vad behövs för att leva?

Cell, vävnad, organ och organsystem

 

Instuderingsfrågor

1 - 14

 

3

 

Sockerfilmen

Muskler och skelett

Matspjälkning

 

Instuderingsfrågor

15 – 20

Studi

 

4

Näingsämnena

Andning

Blodomlopp

Instuderingsfrågor

21 – 43

Studi

 

5

Lab: Dissekera hjärta(beror på corona)

Utsöndringsorgan

Kroppens försvar

Instuderingsfrågor

44 - 59

 

6

 

Repetition

Prov

Arbeta med Inlämningsuppgift

Repetera

Prov: 9 februari

Arbeta Inlämningsuppgift

 

7

Inlämningsuppgift Hälsa

Gemensamt arbete samt enskilt

Arbeta på din inlämnings-uppgift.

 

9

Inlämningsuppgift Hälsa

Arbeta på din inlämningsuppgift.

För feedback på arbetet skicka till mig senas tisdagen 2 mars

 

10

Sex och samlevnad

Arbeta med frågorna

11

Sex och samlevnad

Inlämningsuppgift

 

 

 

Inlämningsuppgift

·       Blodomlopp och hj


Läroplanskopplingar

Innehåller inga läroplanspunkter

Matriser i planeringen
Människokroppen åk 8
Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback