Skapad 2021-01-25 09:05
i Pettersbergs förskola Örebrounikum.net
Förskola
Vad heter klädesplaggen och vart ska dom sitta på kroppen? Vi siktar på att barnen ska kunna klä på sig och bli självständiga.
Innehåll
Vi har börjat arbeta med "Totte går ut" för att väcka ett intresse till självständighet och att kunna ta på sig kläderna själva.
Materialet som vi kommer arbeta med är bokläsning, Tottedocka, kläder, film samt dramatisera utifrån boken.
Kopplingar till läroplanen
sin identitet och känna trygghet i den samt medvetenhet om rätten till sin kroppsliga och personliga integritet,
Lpfö 18
nyfikenhet, kreativitet och lust att leka och lära,
Lpfö 18
självständighet och tillit till sin egen förmåga,
Lpfö 18
motorik, koordinationsförmåga och kroppsuppfattning samt förståelse för hur viktigt det är att ta hand om sin hälsa och sitt välbefinnande,
Lpfö 18
förmåga att använda och förstå begrepp, se samband och upptäcka nya sätt att förstå sin omvärld,
Lpfö 18
intresse för berättelser, bilder och texter i olika medier, såväl digitala som andra, samt sin förmåga att använda sig av, tolka, ifrågasätta och samtala om dessa,
Lpfö 18
fantasi och föreställningsförmåga,
Lpfö 18
Beröm eller ge feedback på det här materialet genom att skriva en kommentar här: