👋🏼 Var med och förbättra Skolbanken med oss på Unikum. Svara på formuläret här
Vecka: 4
Lektionsplanering Grupp: Bofinken
Måndag: - Samling före Bornholm och vår värld
Lektion 1: Samling, med fokus på namn och närvaro. |
Lektion 2: Före Bornholm, samling 2. Saga och ramsa |
Lektion 3: Vår värld - Måla vårt träd. |
Mål: - Varje barn ska utveckla sin identitet och känna sig trygg i den samt i gruppen.
- Språk och kommunikation, rim och ramsor
- Förmåga att skapa och bygga med olika tekniker.
|
Tankar inför kommande lektioner:
- Samling, med fokus på våra namn. En ny kompis börjar i gruppen. Presentera denna i vår samling, låta dem vara med i vår grupp en stund. Om alla barn är på plats, ta en ny bild på barnen - där de själva ges möjlighet att välja bild. - Vem är jag.
- Bornholm - språksamling 2. Introducera ny bok för gruppen samt nya ramsor. Hur tar de till sig av materialet?
- Måla vårt träd. Hur får vi upp materialet på väggen?
Före Bornholm - ges vid flera tillfälle under veckan. Innan lunch, innan mellanmål etc.
|
Onsdag: Matematik, lekgrupp & rörelse
Lektion 1: Matematik - former |
Lektion 2: Lekgrupp för grupp 1 - gång 3. |
Lektion 3: Rörelse och motorik |
Mål: - Matematik, form och egenskaper.
- Lekgrupp : Ökat intresse för samspel med andra barn och vara en del av sammanhanget. Ökat intresse för kommunikation med andra barn. Kärnämne- koncentration och generativt lärande. LPFÖ: Nyfikenhet och kreativitet samt lust att leka och lära.
|
Tankar inför kommande lektioner:
- Lekgrupp gång 2- samma ställe i kapprummet. Börja med att prata om vad vi gjorde förra gången. Kommer barnen ihåg? Hur tar barnet lekkontakt? Samspel, kommunicerar barnet med de andra barnen?
- Matematik - form. Finns begreppet med i barnens ordförråd? kan de omsätta formen i praktiken? Dvs finna den på andra ställen än andra?
|
Torsdag: Utedag
Lektion 1: Promenad, samma sträcka - följa instruktioner |
Lektion 2: Samling - på samma ställe- närvaro med fokus namn. |
Lektion 3: Dokumentera årsträdet - Barnens dokumentation |
Mål: - Motorik och rörelse - Förmåga att följa instruktioner
- Igenkännande, samma sträcka och samlingsplats. - Gruppens sammanhållning
- Årsträdet Barnens egna dokumentation - digitala verktyg och inflytande
|
Tankar inför kommande lektioner:
Hur promenerar gruppen? Kommer de i håg vår sträcka?
Vilka digitala verktyg ska användas? Hur tar sig barnen till att vara den som sköter dokumentationen?
|