Ämnen:
Bild
·
Årskurs:
4 - 6
Norra Ängby skola, Stockholm Grundskolor · Senast uppdaterad: 18 februari 2021
Arbete med rum i enpunktsperspektiv och flygande kuber i tvåpunktsperspektiv
Syfte:
Att eleverna ska utveckla sin förmåga att använda linjer för att skapa djup i en bild.
Eleverna kommer dessutom att träna på olika tekniker och material. De utvecklar sin förmåga kring hur man bygger upp komposition i en bild samt tränar på att hitta en arbetsstrategi. Begrepp och även tidigare redskap för djupverkan repeteras och utvecklas.
I uppgift 1 ges eleverna möjlighet att skapa ett personligt rum, ett rum som ”berättar” något, vilket kan ske genom att bland annat använda symboler.
Uppgift 1 – Skapa ett rum genom att använda sig av enpunktsperspektiv
Lektion 1:
Genomgång kring enpunktsperspektiv och diskussion runt exempelbilder på smartboarden.
Därefter introduktion till uppgiften, att rita ett rum med hjälp av enpunktsperspektiv.
Steg för steg genom att visa på ett A2-papper på tavlan.
När eleverna skissat upp och skapat sitt ”rum” får de utveckla det på egen hand.
Diskutera saker man kan ha i ett rum. Till exempel: Ett rutigt golv, en matta, tavla på väggen, ett bord, en dörr, en säng. Rummet ska berätta något. Var finns det? Vems är det? Med mera…
Begrepp att använda: horisontlinje, gränspunkt, stödlinjer, centralperspektiv, fågelperspektiv, grodperspektiv, överskärning.
Material: papper i A4-format, blyertspennor, sudd, linjal, färgpennor eller akvarellfärg/pennor.
Lektion 2, 3 och 4: fortsatt arbete med att skapa ett rum
Uppgift 2 – Skapa en bild med flygande kuber/rätblock
Lektion 1:
Genomgång av tvåpunktsperspektiv. Repetition av begrepp.
Gemensam steg-för-steg-instruktion där eleverna får göra en kub i fågelperspektiv. Därefter får eleverna uppgiften att på egen hand, på samma papper, försöka göra ytterligare en kub fast i grodperspektiv.
Därefter får eleverna fortsätta skapa kuber/rätblock på pappret. Gärna i olika storlekar och med överskärning för att på så sätt skapa ett djup i bilden och en illusion av att ”klossarna” flyger.
Eleverna ska skapa minst 5-6 kuber, gärna fler.
Kuberna/rätblocken målas med akvarellfärg. I samband med detta repeteras olika tekniker för att använda akvarellfärg som t.ex. torrmålning, vått i vått.
Arbetet kan utvecklas genom att man t.ex. bestämmer var ljuset kommer ifrån för att få ytterligare effekter som framhäver djup och rymd.
Lektion 2, 3 och 4: fortsatt arbete med tvåpunktsperspektiv.
Material: akvarellpapper, blyertspennor, sudd, linjal, akvarellfärg
Fördjupningsuppgift:
Teckna (och måla) ett hus och omgivande miljö (landskap) i en- och tvåpunktsperspektiv. Använd också andra element och tekniker som skapar djup i en bild
Innehåller inga läroplanspunkter
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter