Asterns förskola, Östersund · Senast uppdaterad: 23 februari 2021
Vi utgår från Före Bornholmsmodellen och språksamlingar för barn 4-6 år och kapitel 2 som utgår från sagan om ”Tio vilda hästar”
Syftet med språksamlingen är att:
- få erfarenhet att återberätta en saga med hjälp av bilder och försöka återge handlingen i logiskt följd
- få reflektera över och diskutera innehållet i sagan och om de tankar och funderingar berättelsen väcker
- öva sig att rimma
Vad:
Högläsning, med- och återberättande
Rimord, både med stöd av bilder och nonsensrim
Ramsor och rörelselek
Säga sitt förnamn och efternamn, känna igen sitt namn
Använda matematiska begrepp såsom antal och ordningstal
Diktering och lekläsning
Genomförande:
Under vecka 6-8 så arbetar vi med detta i 5-årsgruppen en dag i veckan
Dokumentation:
Genom anteckningar och foton görs dokumentationer i gruppens lärlogg samt i varje barns lärlogg i Unikum, papperskopior sätts upp vid entrén på respektive avdelning för att synliggöra för barn och vårdnadshavare
Utvärdering/reflektion:
Utvärderar efter varje lärtillfälle, noterar barnens lärande
Barn och pedagoger reflekterar tillsammans över vad vi gjort och deras lärande
Pedagogerna reflekterar gemensamt och skriver reflektioner i Unikum
Analys
Hur vi ska arbeta vidare utifrån det som händer i barngruppen och vilka utmaningar som barnen behöver skrivs i Unikum
Läroplan (7)
förmåga att upptäcka, reflektera över och ta ställning till olika etiska dilemman och livsfrågor i vardagen,
förmåga att använda och förstå begrepp, se samband och upptäcka nya sätt att förstå sin omvärld,
förmåga att lyssna på och reflektera över andras uppfattningar samt att reflektera och ge uttryck för egna uppfattningar,
ett nyanserat talspråk och ordförråd samt förmåga att leka med ord, berätta, uttrycka tankar, ställa frågor, argumentera och kommunicera med andra i olika sammanhang och med skilda syften,
intresse för skriftspråk samt förståelse för symboler och hur de används för att förmedla budskap,
intresse för berättelser, bilder och texter i olika medier, såväl digitala som andra, samt sin förmåga att använda sig av, tolka, ifrågasätta och samtala om dessa,
fantasi och föreställningsförmåga,
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter