Alla åldrar
Hasslebo förskola, Eslöv · Senast uppdaterad: 9 mars 2021
Uppmuntra barnens intresse för symboler
Didaktiskt informerat undervisningsupplägg
Bakgrund och Syfte:
I samband med pedagogernas fortbildning genom läslyftet utmanas barnens skriftspråksutveckling.
Mål:
Vi vill väcka barnens nyfikenheten och utveckla deras kunskaper kring skriftspråket.
Aktivitet och Metod/Teori:
Metod: Didaktiskt informerat undervisningsupplägg
Här fyller du i vilka aktiviteter kopplade till planeringen.
Samplanering
Vad ska vi göra(innehåll)?
Vi arbetar närvarande i miljöerna och tillför material som utmanar barnen vidare.
Hur ska vi göra(form)?
Genom att erbjudna namnkort.
Vem/vilka(aktörer)?
Barnen och pedagoger
Var(ute-inne-rum-plats)?
Olika miljöer där vi vistas
När?
Våren
Varför?
Forskning visar att barn börjar praktisera skrivandet i ung ålder.
Dokumentation
Genomförande
Här fyller du i vad som ska dokumenteras och hur aktiviteterna ska dokumenteras.
T ex genom samtal med barnen, observationer, barnens alster, film, ljud, foto mm
Vi har valt att fokusera på att dokumentera…….
Vem dokumenterar och när?
Koppla dokumentationerna i Unikum till denna planering.
Analys, utvärdering och reflektion:
Uppföljning/Samvärdering
Reflektionsfrågorna används och besvaras i rutan för analys och reflektion nedan (inte här i planeringen).
Kopiera in frågorna nedan i analys och reflektionsrutan och besvara frågorna.
Vad blev det(innehåll)?
Hur blev det(form)?
Vem/vilka blev det(aktörer)?
Var blev det(ute-inne-rum-plats)?
När blev det(tid)?
Varför blev det som det blev?
Andra frågor att ha med i sin reflektion:
Vilket lärande/förändrat kunnande såg vi hos barnen? Hur visade det sig?
Vilka tankar, frågor, idéer och reflektioner har aktiviteterna väckt hos dig och barnen?
Var det svårt för någon att lära sig/delta? Varför?
Vad behöver ändras/utvecklas och hur gör vi det? Tankar och förslag på fortsatta aktiviteter och utmaningar utifrån barnens förmågor och intressen.
Läroplan (2)
nyfikenhet, kreativitet och lust att leka och lära,
intresse för skriftspråk samt förståelse för symboler och hur de används för att förmedla budskap,
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter