👋🏼Vi håller på att göra om Skolbanken med nytt gränssnitt och nya förbättrade funktioner! Ta en smygtitt på Nya Skolbanken här

Skolbanken – inspiration och utveckling från hela landet

Religion ÅK9 VT-21

Skapad 2021-03-22 12:19 i Nannaskolan Uppsala
Grundskola F Religionskunskap
Centrala innehåll • Islam • Hinduism • Buddhism • Naturreligioner • Etik och moral Mål: • Att nå kunskapskraven i Lgr11 • Analysera hur religioner påverkar och påverkas av samhället, reflektera över frågor om livet och över din och andras personligt • Analysera olika religioner och andra sätt att tro • Diskutera vad som är rätt och fel med hjälp av etiska begrepp och modeller. Kursen examineras genom 1. Prov torsdag vecka 18. 2. Islam, Hinduism, Buddhism och Naturreligionerna. Muntliga och skriftliga uppgifter på lektionstid. 3. Etik och Moral. Egen uppgift

Innehåll

DKG, JWN 2021

Planering Religion årskurs 9

Centrala innehåll

• Islam

• Hinduism

• Buddhism

• Naturreligioner

• Etik och moral

Mål:

• Att nå kunskapskraven i Lgr11

• Analysera hur religioner påverkar och påverkas av samhället, reflektera över frågor om livet och över din och andras personligt

• Analysera olika religioner och andra sätt att tro

• Diskutera vad som är rätt och fel med hjälp av etiska begrepp och modeller.

 

Kursen examineras genom

1. Prov torsdag vecka 18.

2. Islam, Hinduism, Buddhism och Naturreligionerna. Muntliga och skriftliga uppgifter på lektionstid.

3. Etik och Moral. Egen uppgift

 

Vecka 12 Islam

Lektion 1 Se filmen ”Världsreligioner- en översikt och introduktion till religion”. Diskutera filmen.

Introduktion av Islam: Vem var Mohammed? (s.296-300)

Lektion 2 Vem var Mohammed? (s.296-300) Sunni och shia (s.322)

Lektion 3 Samma som i går.

 

Vecka 14 Islam

Lektion 1 ”Att leva som muslim” och ”män och kvinnor i islams värld” (s. 309-313, s. 314-315)

Lektion 2 ”Vem är Allah?” (s.303-304)

Lektion 3 ”Koranen – boken från Gud” (s. 305-308)

 

Vecka 15 (NP engelska tisdag och torsdag)

Lektion 1 Koranen s. 305-308

Lektion 2 Islam: ”Islam-under guds vilja”.(s.294-295). Arbeta med alla frågor på (s. 300).

Lektion 3: Repetition samt instuderingsfrågor till provet.

 

Vecka 16 Hinduism

Lektion 1 Introduktion

Lektion 2 ”Hinduismen – en religion med många ansikten”. (s. 331-335)

Lektion 3 ”Livets mening – att slippa leva” (s. 336-337)

 

Vecka 17 Hinduism

Lektion 1 ”En eller flera Gudar”. (s. 341-343)

Lektion 2 ”En eller flera Gudar” och ”Fundera över”. (S. 341-343, 344-345)

Lektion 3 ”En eller flera Gudar” och ”Fundera över”. (S. 341-343, 344-345), ”Kasterna – en gudomlig ordning?”. (s. 346-347, 349-351)

 

Vecka 18 (NP i matte onsdag och fredag)

Lektion 1: Repetition på islam.

Prov på islam på torsdagslektionen.

Buddhismen

Lektion 1 och lektion 2

”Buddhismen – stillhetens religion”. (s. 358-362)

”Sanningen och vägen”. (363-366)

 

Vecka 19 Buddhismen

Lektion 1/2

”Buddhismen i världen”. (s. 367-370)

”Att leva som Buddhist” och Avslutning Buddhismen. (s. 372-373)

 

Vecka 20-21

Egen uppgift, 6 lektioner.

Tema: Etik och moral

 

Vecka 22- till sommarlovet

Elevens val

Vi läser om det som intresserar er. Naturreligioner, magi, vad som helst!

Uppgifter