👋🏼 Var med och förbättra Skolbanken med oss på Unikum. Svara på formuläret här
Bakgrund/Nuläge:
Samlad beskrivning av nuläget.
(Utgå från era korta reflektioner där ni samlade intressen).
Vad leker och utforskar barnen?
Vilka behov/intressen visar barnen?
Hur vet vi det?
Digitala medier, såsom spel på mobil, sociala medier, tv-spel
Spela sport-spel (fotbollsspel, pingis), lagsporter.
Pyssel och skapande. Musik.
Förväntat lärande
Verksamhetens Prioriterade mål:
1. tillämpa ett demokratiskt arbetssätt där barnen aktivt deltar
2. förmåga att skapa samt förmåga att uttrycka och kommunicera upplevelser, tankar och erfarenheter i olika uttrycksformer som bild, form, drama, rörelse, sång, musik och dans,
Fokus:
1. Att varje barn ska få sin röst hörd.
2. Att utveckla den pedagogiska skapandemiljön för att ge barnen förutsättningar till att uttrycka sig,
Syfte:
Varför väljer vi fokuset?
1. Vi tycker att det är en viktig del i verksamheten; att barnen skall vara delaktiga.
2. För att vi ser ett stort intresse av skapande hos barnen.
Hur ser det ut, vad händer i verksamheten när målet är nått?
1. Vi ser det genom att vara uppmärksamma på barnens självkänsla och att den stärks.
2. Målet är uppnått när vi ser att barnen blir inspirerade av skapandemiljön.
Genomförande med barnen
Vilka aktiviteter/grupper?
1. Barnen är delaktiga i beslut gällande aktiviteter som skall utföras under fritidstiden. De får rösta om vad vi ska kalla olika rum exempelvis.
2. Vi utvecklar pyssel-miljön, och är lyhörda gällande vilket material barnen önskar använda i verksamheten.
Hur arbetar vi med den pedagogiska miljön?
1.
2.
Vilket material använder vi?
1.
2.
Tänk utifrån både vårt förhållningssätt och hur vi organiserar undervisningen.
1.
2.
Hur gör vi barnen delaktiga i processen, (utforskande, dokumentation, reflektioner)?
1.
2.
Hur och vad dokumenterar vi i processen?
1.
2.
Varför blev det som det blev när vi gjorde som vi gjorde?
Hur gjorde vi barnen delaktiga i processen?
Hur var barnen medforskare?
På vilket sätt utgick vi från barnens intressen?
Hur dokumenterade vi?
Hur reflekterade vi?
Hur blev det gentemot fokusområden och den genomförda undervisningen?