👋🏼 Var med och förbättra Skolbanken med oss på Unikum. Svara på formuläret här
Vi kommer arbeta med området i smågrupper. Vi arbetar med boken, filmen samt arbetshäftet. När det är klart gör grupperna varsitt kollage i A3-format för att redovisa sina kunskaper.
Grupperna är:
Linnea, Martin och Selma
Maja, Loah och Mio
Theodor, Albin och Ella
Edwin, Oscar, Moa och Alice
Anton, Melker och Teo
Yousef, Elias och Nellie
Nåmi, Malte och Alvar
Paula, Viggo, Elina och Fabian
Wilhelm, Olivia och Rasmus
Slutbedömning: Grupperna tillverkar ett kollage där de redovisar sina kunskaper. Sandra går runt och lyssnar på varje elevs bidrag i diskussioner.
Jag |
|||
----> | ----> | ----> | |
---|---|---|---|
Samtalar och diskuterar
|
så jag bidrar enkelt till gruppens kunskap och redovisning av kollage
|
så jag bidrar mycket till gruppens kunskap och redovisning av kollage
|
så jag bidrar med fördjupad kunskap till gruppens kunskap och redovisning av kollage
|
har kunskap om begrepp och sammanhang
|
har grundläggande kunskaper om biologiska sammanhang och visar det genom att ge exempel på och beskriva dessa med viss användning av biologins begrepp och ger exempel på djurarters anpassningar till miljön
|
har goda kunskaper om biologiska sammanhang och visar det genom att förklara och visa på enkla samband inom dessa med relativt god användning av biologins begrepp. Jag kan förklara samband mellan en arts anpassningar till miljön. T.ex. varför skogsharen får vit päls.
|
har mycket goda kunskaper om biologiska sammanhang och visar det genom att förklara och visa på enkla samband inom dessa och något gemensamt drag med god användning av biologins begrepp.
Jag kan förklara samband och mönster inom arters anpassningar och den miljö de lever i. T.ex. hur fjällrävens kullar varierar beroende på bytesdjurens popularitet.
|