Elever och lärare gör förberedelser inför utvecklingssamtalet. Vårdnadshavare kan ännu inte ta del av underlaget.
Varje termin har jag utvecklingssamtal med mina föräldrar och min mentor. Samtalet handlar om min sociala utveckling och min kunskapsutveckling. Exempel på saker vi pratar om på ett utvecklingssamtal är:
Som avslutning kommer vi överens om hur vi kan arbeta med mina utvecklingsområden.
Här får du läsa om mina styrkor och hur jag tycker att det är att vara i skolan.
Det är alla barn och ungdomars rätt att känna sig trygga, respekterade, sedda och hörda i skolan. Här får vi bland annat träna på att samarbeta, vara en bra klasskompis, och även lära oss att ta eget ansvar.
I skolan ska vi elever få vara nyfikna och vilja lära oss mer. Det viktigt att jag får veta vad jag behöver lära mig och att jag får den hjälp jag behöver.
Min framåtsyftande plan med överenskommelser
Här formulerar elev, pedagog och vårdnadshavare tillsammans individuella mål för barnet. Överenskommelsen ska beskriva skolans ansvar för att ge stöd och stimulans för att eleven ska utvecklas så långt som möjligt.