👋🏼 Var med och förbättra Skolbanken med oss på Unikum. Svara på formuläret här
Elever och lärare gör förberedelser inför utvecklingssamtalet. Vårdnadshavare kan ännu inte ta del av underlaget.
Uvecklingssamtal 2 för:___________________________________
Helhetsintryck just nu på förskola:_________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Gå tillbaka till föregående underlag (samtal 1)
Överenskommelse:
1. Vilka mål har vi uppfyllt i överenskommelsen?________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2. Hur utmanar vi vidare? (överenskommelse)________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
"Utbildningen i förskolan ska bidra till att barnet utvecklar en förståelse för sig själv och sin omvärld. Utforskande, nyfikenhet och lust att leka och lära ska vara grunden för utbildningen. Den ska präglas av att omsorg, utveckling och lärande bildar en helhet.." (s.6)
Läroplan för förskolan -18
I avsnitt 1; samtalsunderlag barn, ges barnet möjlighet att berätta själv utifrån sin upplevelse. Barn som kan svara på intervjufrågorna intervjuas.
I avsnitt 2; är pedagogens observation underlag till svar på frågorna. Alla barn observeras utifrån dessa frågor.
I avsnitt 3; svarar vårdnadshavaren på frågorna utifrån sitt perspektiv.
Underlaget ligger sedan som grund för överenskommelsen på sista fliken samt fortsatt undervisningsplanering.
"Förskolan ska vara en levande social gemenskap som ger trygghet samt vilja och lust att lära. Barn skapar sammanhang och mening utifrån sina erfarenheter och sätt att tänka. Därför ska de i förskolan möta respekt för sin person och sitt sätt att tänka och förstå sin omvärld. Alla som arbetar i förskolan ska ge varje barn förutsättningar att utveckla tillit och självförtroende. " (s.4)
Läroplan för förskolan -18
Här finns bara en flik som bygger på arbetslagets reflektioner utifrån förskolans värdegrundsarbete, Hjärteprogrammet samt barnets samspel och relationer. Arbetslagets reflektion ska underbyggas av lärloggar och observationer inom området normer och värden i Lpfö 18.
Underlaget ligger sedan som grund för överenskommelsen på sista fliken samt fortsatt undervisningsplanering.
"Utbildningen i förskolan ska lägga grunden för att barnen ska förstå vad demokrati är. Barnens sociala utveckling förutsätter att de alltefter förmåga får ta ansvar för sina egna handlingar och för miljön i förskolan. Barn har rätt till delaktighet och inflytande. De behov och intressen som barnen själva på olika sätt ger uttryck för ska ligga till grund för utformningen av miljön och planeringen av utbildningen." (s.12)
Läroplan för förskolan -18
I avsnitt 1; samtalsunderlag barn, ges barnet möjlighet att berätta själv utifrån sin upplevelse. Barn som kan svara på intervjufrågorna intervjuas.
I avsnitt 2; är pedagogens observation underlag till svar på frågorna. Alla barn observeras utifrån dessa frågor.
I avsnitt 3; svarar vårdnadshavaren på frågorna utifrån sitt perspektiv.
Underlaget ligger sedan som grund för överenskommelsen på sista fliken samt fortsatt undervisningsplanering.
Ni ska nu tillsammans pedagog och vårdnadshavare följa upp och analysera överenskommelser som finns i barnets tidigare utvecklingssamtal. Syftet är att se om de som skrevs tidigare ska fortsätta vara aktuella eller om en ny överenskommelse kommer att skrivas efter detta samtal.