Ämnen:
Svenska som andraspråk, Svenska
·
Årskurs:
4 - 6
Drama för unga - Häxorna av Roald Dahl
Sundbornsskolan, Falun · Senast uppdaterad: 21 september 2023
Syfte (1)
förmåga att läsa och analysera skönlitteratur och andra texter för olika syften,
Centralt innehåll (2)
Gemensam och enskild läsning. Strategier för att förstå och tolka ord, begrepp och texter från olika medier. Att urskilja texters budskap, både det direkt uttalade och sådant som är indirekt uttryckt.
Några skönlitterärt betydelsefulla barn- och ungdomsboksförfattare och deras verk.
Kriterier (3)
Eleven läser skönlitteratur och sakprosatexter för barn och ungdomar med flyt och visar grundläggande läsförståelse. Dessutom sammanfattar eleven olika texter med viss säkerhet. Eleven för också enkla resonemang om tydligt framträdande budskap i olika texter.
Eleven läser skönlitteratur och sakprosatexter för barn och ungdomar med gott flyt och visar god läsförståelse. Dessutom sammanfattar eleven olika texter med relativt god säkerhet. Eleven för också utvecklade resonemang om tydligt framträdande budskap i olika texter.
Eleven läser skönlitteratur och sakprosatexter för barn och ungdomar med mycket gott flyt och visar mycket god läsförståelse. Dessutom sammanfattar eleven olika texter med god säkerhet. Eleven för också välutvecklade resonemang om tydligt framträdande budskap i olika texter.
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter