Teknik, klass 6, Datorer och programmering, En egen uppfinning
Nu kommer du att lära dig om datorer och programmering. Du kommer tillsammans med dina klasskamrater att få konstruera en egen uppfinning.
Grisslehamns skola, Norrtälje · Senast uppdaterad: 12 juni 2024
Läroplanskopplingar
Syfte (2)
förmåga att reflektera över olika val av tekniska lösningar, deras konsekvenser för individen, samhället och miljön samt hur tekniken har förändrats över tid,
förmåga att genomföra teknikutvecklings- och konstruktionsarbeten.
Centralt innehåll (6)
Konsekvenser av teknikval: olika tekniska lösningars för- och nackdelar för människa och miljö.
Några av datorns delar och deras funktioner, till exempel processor och arbetsminne. Hur datorer styrs av program och kan kopplas samman i nätverk.
Teknikutvecklingsarbetets olika faser: identifiering av behov, undersökning, förslag till lösningar, konstruktion och utprövning.
Egna konstruktioner där man använder mekanismer, elektriska kopplingar samt hållfasta och stabila strukturer.
Styrning av egna konstruktioner eller andra föremål med programmering.
Dokumentation av tekniska lösningar: skisser med vyer och måttangivelser, ord samt fysiska och digitala modeller.