Ämnen:
Matematik
·
Årskurs:
5
Vi mäter och ritar olika typer av vinklar.
_Lärarvägen, Helsingborg · Senast uppdaterad: 6 mars 2024
Syfte (1)
förmåga att använda och beskriva matematiska begrepp och samband mellan begrepp,
Centralt innehåll (4)
Grundläggande geometriska två- och tredimensionella objekt samt deras egenskaper och inbördes relationer. Konstruktion av geometriska objekt, såväl med som utan digitala verktyg.
Jämförelse, uppskattning och mätning av längd, area, massa, volym, tid och vinkel med standardiserade måttenheter samt enhetsbyten i samband med detta.
Metoder för hur omkrets och area hos olika tvådimensionella geometriska figurer kan bestämmas och uppskattas.
Skala vid förminskning och förstoring samt användning av skala i elevnära situationer.
Kriterier (2)
Eleven visar mycket goda kunskaper om matematiska begrepp samt använder och beskriver begrepp och samband mellan begrepp inom områdena taluppfattning och tals användning, algebra, geometri, sannolikhet och statistik samt samband och förändring med mycket god säkerhet.
Eleven redogör för och samtalar om tillvägagångssätt på ett ändamålsenligt och effektivt sätt och använder då symboler och andra matematiska uttrycksformer.
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter