Ämnen:
Engelska, NO (år 1-3), Bild, Musik, Svenska
·
Årskurs:
1
Under vårterminen i åk 1 arbetar vi med temat Bondgården. Arbetet avslutas med ett bondgårdsbesök.
Hjortsbergskolan, Ljungby · Senast uppdaterad: 24 april 2024
Syfte (6)
förmåga att formulera sig och kommunicera på engelska i tal och skrift,
förmåga att sjunga och spela i olika musikaliska former och genrer,
förmåga att formulera sig och kommunicera i tal och skrift, urskilja språkliga strukturer och följa språkliga normer,
förmåga att läsa och analysera skönlitteratur och andra texter för olika syften,
förmåga att reflektera över olika val av tekniska lösningar, deras konsekvenser för individen, samhället och miljön samt hur tekniken har förändrats över tid,
kunskaper om biologins begrepp och förklaringsmodeller för att beskriva och förklara samband i naturen och människokroppen,
Centralt innehåll (9)
Filmer och dramatiserade berättelser för barn.
Sånger, ramsor, dikter och sagor.
Gestaltning av sånger och berättelser med ljud, rytmer och rörelser.
Gemensam och enskild läsning. Sambandet mellan ljud och bokstav. Strategier för att avkoda, förstå och tolka ord, begrepp och texter.
Gemensamt och enskilt skrivande. Strategier för att skriva ord, meningar och olika typer av texter med anpassning till deras uppbyggnad och språkliga drag. Skapande av texter där ord och bild samspelar, såväl med som utan digitala verktyg.
Språkliga strukturer och normer. Grundläggande skrivregler, med gemener och versaler, de vanligaste skiljetecknen samt stavning av vanligt förekommande ord i elevnära texter.
Några föremål och något tekniskt system i elevernas vardag, hur de är anpassade efter människans behov samt hur de har förändrats över tid.
Djur, växter och svampar i närmiljön, hur de kan grupperas samt namn på några vanligt förekommande arter.
Enkla fältstudier, observationer och experiment. Utförande och dokumentation av undersökningarna med ord, bilder och digitala verktyg.
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter