Ämnen:
Engelska
·
Årskurs:
F
Vi kommer under höstterminen att brevväxla med en annan klass i Sverige på engelska.
Färlövs skola, Kristianstad · Senast uppdaterad: 3 september 2024
Syfte (3)
förståelse av engelska i tal och skrift,
förmåga att formulera sig och kommunicera på engelska i tal och skrift,
förmåga att anpassa språket efter olika syften, mottagare och sammanhang, och
Centralt innehåll (12)
Ämnesområden som är välbekanta för eleverna.
Vardagliga situationer, intressen, personer, platser, aktiviteter och händelser.
Åsikter, känslor och erfarenheter.
Tydligt talad engelska och enkla texter som är instruerande, beskrivande och kontaktskapande, från olika medier.
Muntliga och skriftliga meddelanden samt information, till exempel reklam, tidtabeller och notiser.
Strategier för att uppfatta betydelsebärande ord och sammanhang samt för att anpassa lyssnande och läsning till framställningens form och innehåll.
Hur olika formuleringar används för att inleda och avsluta olika typer av framställningar och samtal.
Samtal och skrivande för kontakt och kommunikation.
Presentationer, instruktioner, meddelanden, berättelser och beskrivningar i sammanhängande tal och skrift.
Strategier, däribland omformuleringar, frågor och stödjande fraser, för att bidra till och underlätta samtal och skriftlig interaktion, även digital.
Språkliga företeelser, däribland uttal, ord, artighetsfraser, tilltalsord och andra fasta språkliga uttryck, samt grammatiska strukturer och stavning i elevernas egen produktion och interaktion.
Bearbetning av egna muntliga och skriftliga framställningar för att förtydliga och anpassa kommunikationen efter syfte och mottagare.
Kriterier (3)
Eleven lyssnar samt förstår och tolkar det mest väsentliga av innehållet i tydligt talat, enkelt språk i lugnt tempo om vardagliga och välbekanta ämnen. Eleven läser samt förstår och tolkar det mest väsentliga av innehållet i enkla texter om vardagliga och välbekanta ämnen. Eleven väljer enkel information från ett avgränsat urval av muntliga och skriftliga källor samt använder på ett delvis relevant sätt det valda materialet i sin egen produktion och interaktion.
I muntliga framställningar av olika slag formulerar sig eleven enkelt och begripligt med fraser och meningar. I skriftliga framställningar av olika slag formulerar sig eleven enkelt och begripligt med fraser och meningar.
I interaktion uttrycker sig eleven enkelt och begripligt med ord, fraser och meningar. Dessutom använder eleven strategier som i någon mån underlättar och förbättrar interaktionen.
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter