Vi erbjuder fredagskul för barnen. Vi använder en förslagslådan som barnen skriver önskemål i under fritidsrådet vilken eller vilka aktiviteter som genomförs under fredagen.
Ljungsbro skola F-6, Linköping · Senast uppdaterad: 15 september 2024
Läroplanskopplingar
Syfte (4)
ta hänsyn till personliga behov av balans mellan aktivitet och vila,
skapa och upprätthålla goda relationer samt samarbeta utifrån ett demokratiskt och empatiskt förhållningssätt,
kommunicera med språkliga uttrycksformer i olika sammanhang och för skilda syften,
röra sig allsidigt i olika miljöer samt förstå vad som kan påverka hälsa och välbefinnande.
Centralt innehåll (8)
Samtala, lyssna, ställa frågor samt framföra egna tankar, åsikter och argument om olika områden, till exempel etiska frågor och vardagliga händelser.
Säker och ansvarsfull kommunikation, även i digitala sammanhang
Ord och begrepp som uttrycker behov, känslor, kunskaper och åsikter. Hur ord och yttranden kan uppfattas av och påverka en själv och andra
Skapande genom olika estetiska uttrycksformer, till exempel lek, bild, musik, dans och drama
Tolka och samtala om olika estetiska uttryck
Demokratiska värderingar och principer, i sammanhang som är bekanta för eleverna. Hur gemensamma beslut kan fattas och hur konflikter kan hanteras på ett konstruktivt sätt
Hur människors olika val i vardagen kan bidra till en hållbar utveckling
Initiera, organisera och delta i lekar av olika slag.