Ett arbetsområde om pubertet och sexualkunskap för åk 5-6
Målsrydskolan F-6, Borås Grundskola · Senast uppdaterad: 23 oktober 2024
Läroplanskopplingar
Syfte (1)
kunskaper om biologins begrepp och förklaringsmodeller för att beskriva och förklara samband i naturen och människokroppen,
Centralt innehåll (4)
Människans organsystem. Några organs namn, utseende, placering, funktion och samverkan.
Några vanliga sjukdomar och hur de kan förebyggas och behandlas. Hur den psykiska och fysiska hälsan påverkas av levnadsförhållanden, kost, sömn, hygien, motion och beroendeframkallande medel.
Människans pubertet, reproduktion, sexualitet och identitet samt frågor om relationer, kärlek och ansvar.
Kritisk granskning och användning av information som rör biologi.
Kriterier (2)
Eleven visar mycket goda kunskaper om biologins begrepp och förklaringsmodeller. Med god användning av begreppen och förklaringsmodellerna beskriver eleven enkla biologiska samband i naturen och människokroppen.
Eleven använder information som rör biologi för att med god naturvetenskaplig underbyggnad föra resonemang i frågor som rör miljö och hälsa.