Ämnen:
Moderna språk - språkval
·
Årskurs:
6
Kristinebergskolan, Oskarshamn · Senast uppdaterad: 24 augusti 2017
Syftet med arbetsområdet/undervisningen är att eleverna ska få "utveckla sina möjligheter att kommunicera och därmed få tilltro till sin språkliga förmåga". Dessutom tränas eleverna i att ta eget "initiativ och ansvar samt utveckla sin förmåga att arbeta såväl självständigt som tillsammans med andra". Genom att studera ytterligare ett språk så förbereds eleverns för "ett samhälle med täta kontakter över kultur- och nationsgränserna."
Genom undervisningen ska eleverna sammanfattningsvis ges förutsättningar att utveckla sina förmågor i tala, samtala, skriva, läsa och förstå talat språk.
Under läsåret kommer vi att arbeta med de olika förmågorna tala, samtala, skriva, läsa och höra. Vi kommer huvudsakligen att arbeta i boken Genau! 1
Vi kommer att ha regelbundna läxor och varje vecka lär vi oss ca 10-15 nya ord.
Du kommer att få visa de olika förmågorna: tala, samtala,skriv, läsa och höra.
Årskurs 6
Syfte (5)
förstå och tolka innehållet i talat språk och olika slags texter,
formulera sig och kommunicera i tal och skrift,
använda språkliga strategier för att förstå och göra sig förstådda,
anpassa språket efter olika syften, mottagare och sammanhang, och
reflektera över livsvillkor, samhällsfrågor och kulturella företeelser i olika sammanhang och delar av världen där språket används.
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter