Ämnen:
Fysik, Kemi
·
Årskurs:
8 - 9
Det pågår en politisk debatt om hur Sveriges energiförsörjning ska gå till. Hur kan det se ut om en stad vill ha egen energiförsörjning om man inte bara tar hänsyn till miljömålen?
Maserskolan, Borlänge · Senast uppdaterad: 10 mars 2017
Läroplan (5)
kan leva sig in i och förstå andra människors situation och utvecklar en vilja att handla också med deras bästa för ögonen, och
visar respekt för och omsorg om såväl närmiljön som miljön i ett vidare perspektiv.
kan lära, utforska och arbeta både självständigt och tillsammans med andra och känna tillit till sin egen förmåga,
kan använda sig av ett kritiskt tänkande och självständigt formulera ståndpunkter grundade på kunskaper och etiska överväganden,
har fått kunskaper om förutsättningarna för en god miljö och en hållbar utveckling,
Syfte (2)
använda kunskaper i fysik för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör energi, teknik, miljö och samhälle,
använda kunskaper i kemi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör energi, miljö, hälsa och samhälle,
Centralt innehåll (9)
Energins flöde från solen genom naturen och samhället. Några sätt att lagra energi. Olika energislags energikvalitet samt deras för- och nackdelar för miljön.
Försörjning och användning av energi historiskt och i nutid samt tänkbara möjligheter och begränsningar i framtiden.
Källkritisk granskning av information och argument som eleven möter i olika källor och samhällsdiskussioner med koppling till fysik, såväl i digitala som i andra medier.
Några kemiska processer i mark, luft och vatten ur miljö- och hälsosynpunkt.
Fotosyntes och förbränning samt energiomvandlingar i dessa reaktioner.
Människans användning av energi- och naturresurser lokalt och globalt samt vad det innebär för en hållbar utveckling.
Aktuella samhällsfrågor som rör kemi.
Historiska och nutida upptäckter inom kemiområdet och deras betydelse för världsbild, teknik, miljö, samhälle och människors levnadsvillkor.
Källkritisk granskning av information och argument som eleven möter i olika källor och samhällsdiskussioner med koppling till kemi, såväl i digitala som i andra medier.
Bedömningsmatris Fysik, för gruppuppgift
Bedömningsmatris Kemi, för gruppuppgift