Ämnen:
Svenska som andraspråk, Svenska, Bild
·
Årskurs:
2
Sofiebergsskolan, Halmstad · Senast uppdaterad: 17 juni 2018
Under en tid framöver kommer vi att befinna oss i sagans värld. Vilken är din favoritsaga? Vad är typiskt för en saga? Vad ska man tänka på när man skriver en saga? Med hjälp av olika sagor kommer du få träna dig på att läsa, lyssna, återberätta, skriva och illustrera.
I undervisningen kommer vi att:
Syfte (3)
kommunicera med bilder för att uttrycka budskap,
formulera sig och kommunicera i tal och skrift,
läsa och analysera skönlitteratur och andra texter för olika syften,
Centralt innehåll (7)
Framställning av berättande bilder, till exempel sagobilder.
Strategier för att skriva olika typer av texter med anpassning till deras typiska uppbyggnad och språkliga drag. Skapande av texter där ord och bild samspelar, såväl med som utan digitala verktyg.
Handstil och att skriva med digitala verktyg.
Att lyssna och återberätta i olika samtalssituationer.
Berättande i olika kulturer, under olika tider och för skilda syften.
Berättande texter och poetiska texter för barn från olika tider och skilda delar av världen. Texter i form av rim, ramsor, sånger, bilderböcker, kapitelböcker, lyrik, dramatik, sagor och myter. Berättande och poetiska texter som belyser människors upplevelser och erfarenheter.
Berättande texters budskap, uppbyggnad och innehåll. Hur en berättande text kan organiseras med inledning, händelseförlopp och avslutning samt litterära personbeskrivningar.
Innehåller inga uppgifter