Ämnen:
Engelska
·
Årskurs:
4 - 6
Ede skola, Hudiksvall · Senast uppdaterad: 2 september 2022
Tala, läsa, lyssna och skriva på engelska.
I engelska undervisningen ska vi jobba på olika sätt. Vi kommer att :
Du ska kunna:
Vi läser, lyssnar, tittar på film, talar, sjunger, skriver och spelar pedagogiska spel under våra engelska lektioner.
Kriterier (4)
Eleven lyssnar samt förstår och tolkar det mest väsentliga av innehållet i tydligt talat, enkelt språk i lugnt tempo om vardagliga och välbekanta ämnen. Eleven läser samt förstår och tolkar det mest väsentliga av innehållet i enkla texter om vardagliga och välbekanta ämnen. Eleven väljer enkel information från ett avgränsat urval av muntliga och skriftliga källor samt använder på ett delvis relevant sätt det valda materialet i sin egen produktion och interaktion.
I muntliga framställningar av olika slag formulerar sig eleven enkelt och begripligt med fraser och meningar. I skriftliga framställningar av olika slag formulerar sig eleven enkelt och begripligt med fraser och meningar.
I interaktion uttrycker sig eleven enkelt och begripligt med ord, fraser och meningar. Dessutom använder eleven strategier som i någon mån underlättar och förbättrar interaktionen.
Eleven kommenterar på ett enkelt sätt, på engelska, förhållanden i olika sammanhang och områden där språket används.
Innehåller inga uppgifter