Skolbanken Logo
Skolbanken
Logga in
keyboard_arrow_left

Ämnen:

Samhällskunskap

·

Årskurs:

9

Utbud och efterfrågan

Varför kostar en läsk 10 kr? För att förstå detta behöver du bland annat förstå begreppen utbud och efterfrågan. Detta ska vi lära oss i detta arbetsområde.

Skiljeboskolan, Västerås Stad - slutgallrad · Senast uppdaterad: 5 november 2017