Skolbanken Logo
Skolbanken
Logga in

Ämnen:

Matematik

·

Årskurs:
4

Liljeforsskolan matematik - multiplikation och division åk 4

Tänk att du är utan mobil och ska räkna ut vad 23 glassar kostar till klassen. De kostar 7kr/st och du har 150 kr. Räcker pengarna? I det här kapitlet får du lära dig mer om multiplikation och division som du kommer att behöva i din vardag.

Liljeforsskolan, Uppsala kommun Grundskola · Senast uppdaterad: 22 november 2017