Här övar vi på att skriva en kort saga på begränsad tid, inför nationella proven.
Kungsholmens grundskola, Stockholm Grundskolor · Senast uppdaterad: 12 november 2018
Läroplanskopplingar
Syfte (2)
formulera sig och kommunicera i tal och skrift,
urskilja språkliga strukturer och följa språkliga normer, och
Centralt innehåll (4)
Strategier för att skriva olika typer av texter med anpassning till deras typiska uppbyggnad och språkliga drag. Skapande av texter där ord, bild och ljud samspelar, såväl med som utan digitala verktyg.
Olika sätt att bearbeta egna och gemensamma texter till innehåll och form. Hur man ger och tar emot respons på texter.
Berättande texters budskap, språkliga drag och typiska uppbyggnad med parallellhandling och tillbakablickar, miljö- och personbeskrivningar samt dialoger.
Ord, symboler och begrepp som används för att uttrycka känslor, kunskaper och åsikter. Ords och begrepps nyanser och värdeladdning.
Kriterier (6)
Eleven kan skriva olika slags texter med begripligt innehåll, i huvudsak fungerande struktur och viss språklig variation.
De berättande texter eleven skriver innehåller enkla gestaltande beskrivningar och enkel handling.
Eleven kan skriva olika slags texter med relativt tydligt innehåll och relativt väl fungerande struktur samt förhållandevis god språklig variation
De berättande texter eleven skriver innehåller utvecklade gestaltande beskrivningar och utvecklad handling
Eleven kan skriva olika slags texter med tydligt innehåll, väl fungerande struktur samt och god språklig variation.
De berättande texter eleven skriver innehåller välutvecklade gestaltande beskrivningar och välutvecklad handling.