Ett arbete om året, årstider, månader, veckor och dagar som sträcker sig över hela läsåret.
Uddaredskolan, Lerum · Senast uppdaterad: 17 september 2018
Läroplanskopplingar
Syfte (1)
använda biologins begrepp, modeller och teorier för att beskriva och förklara biologiska samband i människokroppen, naturen och samhället.
Centralt innehåll (6)
Framställning av berättande bilder, till exempel sagobilder.
Några verktyg för teckning, måleri, modellering, konstruktioner och fotografering och hur dessa benämns.
Plana och formbara material, till exempel papper, lera, gips och naturmaterial och hur dessa kan användas i olika bildarbeten.
Årstidsväxlingar i naturen och hur man känner igen årstider. Djurs och växters livscykler och anpassningar till olika årstider.
Enkla fältstudier och observationer i närmiljön.
Dokumentation av naturvetenskapliga undersökningar med text, bild och andra uttrycksformer, såväl med som utan digitala verktyg.
Kriterier (3)
Eleven kan beskriva och ge exempel på enkla samband i naturen utifrån upplevelser och utforskande av närmiljön.
I samtal om årstider berättar eleven om förändringar i naturen och ger exempel på livscykler hos några djur och växter.
Eleven gör enkla observationer av årstider, namnger några djur och växter, sorterar dem efter olika egenskaper samt beskriver och ger exempel på kopplingar mellan dem i enkla näringskedjor.