Årskurs:
8
Viktoriaskolan, Grundskolor · Senast uppdaterad: 17 januari 2019
I detta arbetsområde får eleverna ta sig en tur genom USA:s olika stater då de ska förbereda en road trip som de sedan presenterar muntligt.
Vi börjar med att lyssna på texten om "Wendy Watson from Wisconsin" på Gleerups där hon berättar om sin road trip, sedan gör vi övningarna till texten. Därefter väljer eleverna vilken nivå de vill jobba på, nivå 1 - då ska de fortsätta på Wendy's road trip eller nivå 2 - då ska de planera en egen road trip. De ska berätta om de olika platserna de besöker, vad de ska göra, fakta om platserna, levnadsstandard mm. De väljer platserna via google maps och punktar ut en rutt. Sedan söker de information på internet och gör en googlepresentation som de redovisar för klassen.
Levnadsvillkor, traditioner, sociala relationer och kulturella företeelser i olika sammanhang och områden där engelska används.
Innehåller inga läroplanspunkter
Innehåller inga uppgifter