Ämnen:
Samhällskunskap, Religionskunskap
·
Årskurs:
4 - 6
Årstadalsskolan, Stockholm Grundskolor · Senast uppdaterad: 22 januari 2020
Vi kommer arbeta med etik och moral
Mål
Du ska,
Du ska kunna ta ställning för en sak som du kanske egentligen inte tycker är rätt och berätta vad som är bra med den.
Kunna resonera och argumentera över dina ställningstaganden
Undervisning
Du kommer att få,
Bedömning
Jag kommer i de samtal vi för, i den faktatext du skriver och genom ett de muntliga diskussioner vi har i klassrummet bedöma
Läroplan (2)
kan göra och uttrycka medvetna etiska ställningstaganden grundade på kunskaper om mänskliga rättigheter och grundläggande demokratiska värderingar samt personliga erfarenheter,
kan leva sig in i och förstå andra människors situation och utvecklar en vilja att handla också med deras bästa för ögonen, och
Syfte (3)
reflektera över livsfrågor och sin egen och andras identitet,
resonera och argumentera kring moraliska frågeställningar och värderingar utifrån etiska begrepp och modeller, och
söka information om religioner och andra livsåskådningar och värdera källornas relevans och trovärdighet.
Centralt innehåll (3)
Några etiska begrepp, till exempel rätt och orätt, jämlikhet och solidaritet.
Vardagliga moraliska frågor som rör flickors och pojkars identiteter och roller, jämställdhet, sexualitet, sexuell läggning samt utanförskap och kränkning.
Frågor om vad ett bra liv kan vara och vad det kan innebära att göra gott.
Kriterier (3)
Eleven kan föra enkla resonemang om vardagliga moraliska frågor och vad det kan innebära att göra gott.
Eleven gör då reflektioner som i huvudsak hör till ämnet och använder några etiska begrepp på ett i huvudsak fungerande sätt.
Eleven kan söka information om religioner och andra livsåskådningar och använder då olika typer av källor på ett i huvudsak fungerande sätt samt för enkla resonemang om informatinens och källornas användbarhet.
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter