Ämnen:
Idrott och hälsa
·
Årskurs:
6
Södra Ängby skola, Stockholm Grundskolor · Senast uppdaterad: 23 augusti 2022
Under det här arbetsområdet kommer ni att få lära er orientera med hjälp av kartor i skolans närmiljö. Målet är att alla ska känna sig trygga med kartor, särskilt i närliggande miljöer som ni känner igen.
Arbetsområdet börjar med att ni får en introduktion där vi går igenom målen med arbetsområdet samt återkopplar till det ni lärt er under föregående år. Här diskuterar vi olika frågor som rör orientering och tittar tillbaka på de olika lekarna, övningarna och formerna av orientering som ni gått igenom. Lektioner kommer sedan att handla mycket om att återkoppla till det gamla och försöka fördjupa och utveckla kunskaperna inom orientering.
Mål: Att orientera i den närliggande natur- och utemiljön med hjälp av kartor.
Lektion 1: Introduktion i - vi går igenom grunderna i orientering och återkopplar till föregående läsår och diskuterar olika frågor i ämnet. Vi går sedan in lite djupare på vissa begrepp och hjälpmedel, t.ex. stoppljus, ledstång och passa kartan. Eleverna genomför sedan i grupp Linjeorientering i Blackebergsparken, för att komma igång med kartpassning.
Lektion 2: Stjärnorientering i Blackebergsparken, 1 & 1 för att verkligen få möjlighet att öva och bli bättre!
Lektion 3: Stjärnorientering i Blackebergsparken + skattjakt för de som är klara med kartorna.
Lektion 4: Bildorientering och Banorientering i Blackebergsparken för de som är klara med alla kartor i stjärnorientering
Centrala begrepp:
1. Karta
2. Karttecken
3. Ledstång
4. Passa kartan
5. Skala
6. Tumgrepp
7. Väderstreck
8. Vägval
Syfte (1)
förmåga att genomföra och anpassa aktiviteter inom friluftsliv och utevistelse efter olika förhållanden och miljöer,
Centralt innehåll (1)
Att orientera sig i den närliggande natur- och utemiljön med hjälp av kartor, såväl med som utan stöd av digitala verktyg. Kartors uppbyggnad och symboler.
Innehåller inga uppgifter