Ämnen:
Matematik
·
Årskurs:
7
Brunnsåkersskolan, Halmstad · Senast uppdaterad: 8 mars 2020
Pedagogisk Planering ”Bråk och procent”
Syfte
Få utveckla intresse samt tilltro till ditt eget tänkande och din egen förmåga inom Bråk och Procent. Få se värdet av att använda matematiska uttrycksformer.
Genomförande
Under detta arbetsområde använder vi oss bland annat av följande arbetssätt:
· Lärarledda genomgångar/diskussioner
· Gruppuppgifter
· Problemlösning
· Självständigt arbete i Prio matematik 7 kap. 4 ”Bråk och procent”
·
Övningsblad, Matteappen mm.
Bedömning
Bedömningen görs löpande men en stor möjlighet att visa vad du kan är på provet v. 10. Provet kommer att ge möjlighet att visa båda grunder och högre förmågor.
För bedömning av området efter avslutat arbete se matrisen som ligger under planering
Förmågor som bedöms:
Problemlösningsförmåga
Ett matematiskt problem är ett problem som du inte tidigare mött, dvs. en uppgift som är något ny för dig. Jag kommer att bedöma hur väl du löser matematiska problem, samt vilken metod du använder och hur du redovisar muntligt och skriftligt.
Förståelse av begrepp
Jag kommer att bedöma din förmåga att använda dig av och förstå matematiska begrepp. Ett matematiskt begrepp är ”matteord” t.ex. tabell, diagram, medelvärde, typvärde mm.
Metods förmåga
Ofta när du räknar matte kan det vara uppgifter som du känner igen, som vi har gått igenom eller som du jobbat med tidigare. Dessa uppgifter kallas för rutinuppgifter. Jag kommer att bedöma vilka metoder du använder när du löser dessa uppgifter samt hur väl du lyckas med dina beräkningar.
Resonemang och kommunikationsförmåga
Till sist kommer jag även bedöma din förmåga att redovisa muntligt och skriftligt hur du löst en uppgift, samt hur väl du följer med i matematiska resonemang och för olika diskussioner framåt. Det kan du göra till exempel genom att ställa frågor eller utveckla ett resonemang som ges av någon annan.
Preliminär veckoplanering ”Bråk och procent” år 7
Ta ansvar för att du följer med i planeringen och räknar ikapp vid behov. Om inte mattelektionerna räcker till behöver du även räkna under Elevens val och läxhjälpen men även hemma. Du har även ett ansvar för att säga till mig om du behöver hjälp! Bocka gärna av i planeringen när du känner att du förstår varje delkapitel.
Vecka |
Genomgång av: |
Uppgifter att räkna i boken: |
49 |
· Start ”Bråk och Procent” med Tal i bakform 4.1 · 4.2 Jämföra bråk
|
· · |
50 |
· Forts. 4.2 Jämföra bråk · 4.3 Förlänga och förkorta bråk |
· · 4.3 Förlänga och förkorta bråk |
51 |
Två lektioner · Forts. 4.3 Förlänga och förkorta bråk + 4.4 |
4.3 Förlänga och förkorta bråk |
52 och 1 |
Jullov |
Jullov |
2 |
Två lektioner · 4.4 Addition och subtraktion av bråk |
|
3 |
· 4.5 Multiplikation av bråk · 4.6 Andelen i procentform |
|
4 |
· Fort. 4.6 Andelen i procentform · 4.7 Beräkna andelen vid förlängning |
|
5 |
· Forts. 4.7 Beräkna andelen vid förlängning · 4.8 Beräkna delen med huvudräkning |
|
6 |
· Forts. 4.8 Beräkna delen med huvudräkning · 4.9 Beräkna delen |
|
7 |
· Forts. 4.9 Beräkna delen · 4.10 Beräkna det hela |
4.10 Beräkna det hela |
8 |
Sportlov |
Sportlo |
9 |
· Fort. 4.10 · Kapiteltest och sen antingen basläger eller hög höjd. |
· · Öva inför provet: repetera med hjälp av kap. 4.1 – 4.10, stenciler samt matteappen. |
10 |
Prov |
Jobba med Basläger/Hög höjd i Prio |
Innehåller inga läroplanspunkter
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter