Vi designar och bygger ett mobilcentra med hållare för våra mobiltelefoner och klockor. Vi arbetar i trä och skivmaterial för att tillverka dessa.
Maria Parkskolan, Helsingborg · Senast uppdaterad: 8 september 2022
Läroplanskopplingar
Syfte (3)
förmåga att formge och framställa föremål i olika material med hjälp av lämpliga verktyg och hantverkstekniker,
förmåga att utveckla idéer samt välja och motivera tillvägagångssätt i slöjdarbetet utifrån syftet med arbetet, och
förmåga att reflektera över arbetsprocesser och resultat utifrån kvalitet, uttryck och hållbar utveckling.
Centralt innehåll (5)
Utvecklade former av hantverkstekniker och begrepp som används i samband med dessa.
Två- och tredimensionella skisser, modeller, mönster och arbetsbeskrivningar, skapade såväl med som utan digitala verktyg.
Slöjdarbetets olika delar: idéutveckling, överväganden, framställning samt reflektion över arbetsprocessen och resultatet. Hur delarna i arbetsprocessen samverkar och påverkar resultatet.
Design, mode, konsthantverk och hemslöjd från olika kulturer och tider som inspirationskällor för det egna skapandet.
Jämförelser mellan olika slöjdmaterial utifrån deras kvalitet och påverkan på miljön, till exempel mellan natur- och konstmaterial, förnybara och icke förnybara material.