Ett samarbete i slöjden mellan de två olika slöjdarterna. Du ska designa en egen pall med en konstruktion i trä samt en dyna i textil.
Oxledsskolan F-6, Partille · Senast uppdaterad: 23 september 2024
Läroplanskopplingar
Syfte (3)
förmåga att formge och framställa föremål i olika material med hjälp av lämpliga verktyg och hantverkstekniker,
förmåga att utveckla idéer samt välja och motivera tillvägagångssätt i slöjdarbetet utifrån syftet med arbetet, och
förmåga att reflektera över arbetsprocesser och resultat utifrån kvalitet, uttryck och hållbar utveckling.
Centralt innehåll (7)
Metall, textil, trä och andra material. Materialens egenskaper, användningsområden och kombinationsmöjligheter med varandra.
Verktyg, redskap och maskiner, hur de benämns och hur de används på ett säkert och ändamålsenligt sätt.
Skisser, mönster och arbetsbeskrivningar, hur de kan förstås och följas.
Slöjdarbetets olika delar: idéutveckling, överväganden, framställning och reflektion över arbetsprocessen. Hur delarna i arbetsprocessen samverkar till en helhet.
Hur färg, form och material bidrar till olika uttryck hos slöjdföremål.
Slöjdmaterials ursprung, framställning och miljöpåverkan, till exempel tenn, bomullstyg, teak och läder.