Ämnen:
Bild, Svenska, SO (år 1-3), Svenska som andraspråk
·
Årskurs:
2
Torsångs skola, Borlänge · Senast uppdaterad: 20 januari 2021
Vi kommer under ett par veckor att lära oss om gudar och hjältar i nordisk mytologi. Vi kommer också att lära oss hur våra veckodagar har fått sina namn.
Under vikingatiden trodde människorna här i Norden på flera olika gudar. De berättade sagor om sina gudar och dessa sagor kallas för myter. En myt är en berättelse som oftast handlar om övernaturliga krafter och väsen, gudar och hjältar. Myterna var ett sätt att försöka förstå världen. Under detta arbetsområde kommer du att få lära dig mer om trädet Yggdrasil, de olika gudarna och Midgårdsormen. Livet var som en kamp mellan det goda och de onda. På den goda sidan var människorna och gudarna. På den onda sidan var jättarna och monstren. Dessutom ska du få lära dig hur veckans dagar har fått sina namn.
Bedömning: Jag kommer att bedöma din förmåga att...
Undervisning: För att du ska få möjlighet att lära dig allt det här ska vi på lektionerna...
Syfte (5)
kommunicera med bilder för att uttrycka budskap,
skapa bilder med digitala och hantverksmässiga tekniker och verktyg samt med olika material,
undersöka och presentera olika ämnesområden med bilder, och
formulera sig och kommunicera i tal och skrift,
läsa och analysera skönlitteratur och andra texter för olika syften,
Centralt innehåll (5)
Framställning av berättande bilder, till exempel sagobilder.
Strategier för att skriva olika typer av texter med anpassning till deras typiska uppbyggnad och språkliga drag. Skapande av texter där ord och bild samspelar, såväl med som utan digitala verktyg.
Att lyssna och återberätta i olika samtalssituationer.
Muntliga presentationer och muntligt berättande om vardagsnära ämnen för olika mottagare. Bilder, digitala medier och verktyg samt andra hjälpmedel som kan stödja presentationer.
Berättelser om gudar och hjältar i antik och nordisk mytologi och hur man kan se på dem i vår egen tid.
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter