Ämnen:
Hem- och konsumentkunskap
·
Årskurs:
8
Sundbyskolan, Stockholm Grundskolor · Senast uppdaterad: 20 januari 2023
Vi kommer under terminen lägga fokus på matlagningsmetoderna koka, steka, och baka som du redan känner igen från åk 6. Nu kommer du även få lära dig vad reda är och du ska nu kunna dessa metoder även i teorin. Under de praktiska arbetspassen kommer vi att arbeta med olika recept där du får träna ovanstående.
SYFTE:
Undervisningen i ämnet hem- och konsumentkunskap ska syfta till att eleverna utvecklar kunskaper om och intresse för arbete, ekonomi och konsumtion i hemmet. I en process där tanke, sinnesupplevelse och handling samverkar ska eleverna ges möjlighet att utveckla ett kunskaper som rör mat och måltider. Undervisningen ska därigenom bidra till att eleverna utvecklar sin initiativförmåga och kreativitet vid matlagning, skapande av måltider och andra uppgifter i hemmet.
INNEHÅLL:
Introduktion köket. Repetition. Kunskapskrav: planera, hygien. Läsa recept |
Stekpannebröd (recept på papper)
|
Mjöl, gryn och flingor s.56 och 58. Baka med jäst, s169 Lilla bakskolan, s 276 |
Frukostbullar s.280.
|
Fortsättning bakning. Instuderingsfrågor - baka med jäst
|
Kanelbullar och drömmar (utskrift), |
Prov praktisk + teoretiskt bakning med olika jäsningsmedel |
Baka individuellt
|
Redning på potatismjöl Fortsättning tvätt |
Hallonkräm s.270. |
Dagens måltider, s.41-42. Redning med vetemjöl |
Pasta med ostsås.
s. 260 |
Kött s.68-69. Steka s.163-164. Prata om olika typer av kött.
Eventuellt en extra lektion |
Köttbullar s.231 med kokt potatis och brun sås s.259
Kycklingwok |
Prov 2 redning och stekning, kokning |
Pannbiff, kolhydrat, sås |
Begreppslista:
Redskap: Visp, slev, slickepott, bunke, skål, måttsats (krm, tsk, msk, dl), skalkniv, kockkniv, potatisskalare, skärbräda, rivjärn, durkslag, sil, vitlökspress, provsticka, konservöppnare, ugnsfastform, bakgaller, plåt, stekspade, lilleman, kavel, kastrull, stekpanna, pannkakslagg.
Matlagningsmetoder: Koka, sjuda, stek, fräsa, bryna, hacka, strimla, tärna, riva, gratinera, grädda, panera, reda, baka med jäsningsmedel,
Hygien: Diska, diskmedel, diskborste, disksvamp, blötlägga, skölja, torka, kontaminering, skadedjur, bakterier, matförgiftning
Mål:
Målet är att du ska behärska de grundläggande metoderna för matlagning (se ovan) och kunna motivera valet av metod i relation till arbetsprocessen. Du ska även kunna grundläggande metoder för hygien i hushållet.
Hur bedöms du?:
Du kommer bedömas genom praktisk matlagning av olika maträtter och bakverk under lektionstid.
Dina utvärderingar av lektionerna.
Ditt deltagande i diskussioner.
2 st prov både skriftligt och praktiskt. PROV 1 Bakning PROV 2 koka, steka, reda
När ska vi jobba med området:
Vi kommer jobba med detta område under vecka 2-5 samt 7-12
PROV tillfällen
8a: Bakning v 5, Matlagning v 12
8B: Bakning v 5, Matlagning v 13
8C: Bakning v 5, Matlagning v 12
Syfte (2)
förmåga att planera och tillaga mat och måltider för olika behov och sammanhang samt hantera annat praktiskt arbete som förekommer i ett hem,
förmåga att värdera val och handlingar som förekommer i ett hem utifrån hur de påverkar hälsa, ekonomi och miljö.
Centralt innehåll (6)
Val av livsmedel och metoder för matlagning, däribland bakning. Att planera, organisera och utvärdera arbetet.
Skapande av egna måltider, till exempel utifrån säsong och rester.
Redskap och teknisk utrustning som kan användas vid matlagning och hur dessa används på ett funktionellt och säkert sätt.
Hygien och livsmedelssäkerhet i samband med hantering, tillagning och förvaring av livsmedel.
Sammansättning av varierade och balanserade måltider och anpassning till individuella behov.
Måltidens betydelse för gemenskap. Olika mattraditioner.
Kriterier (3)
Eleven planerar och tillagar måltider och hanterar andra praktiska uppgifter som förekommer i ett hem genom att använda i huvudsak fungerande tillvägagångssätt. Eleven värderar på ett enkelt sätt hur arbetsprocessen har påverkat resultatets kvalitet.
Eleven planerar och tillagar måltider och hanterar andra praktiska uppgifter som förekommer i ett hem genom att använda fungerande tillvägagångssätt. Eleven värderar på ett utvecklat sätt hur arbetsprocessen har påverkat resultatets kvalitet.
Eleven planerar och tillagar måltider och hanterar andra praktiska uppgifter som förekommer i ett hem genom att använda väl fungerande tillvägagångssätt. Eleven värderar på ett välutvecklat sätt hur arbetsprocessen har påverkat resultatets kvalitet.
Innehåller inga matriser