Ämnen:
Moderna språk - språkval
·
Årskurs:
F
Bergskolan 7-9, Luleå Kommun BUF · Senast uppdaterad: 15 september 2021
Planering för spanskan
Vi fortsätter med boken Gracias 7.
Vi har läxa nästan varje vecka - för det mesta ord eller fraser. Man får veta läxan en vecka innan "förhöret" och under alla lektioner inför förhöret tränar vi på de nya orden/fraserna i sammanhang (dialoger, texter, hörövningar, spel, musik, skrivövningar osv). Läxorna hittar ni i Teams och läxdag är torsdag.
Ämnesområden ht år 7:
- Kläder och utseende
- Beskriva sitt boende
- Fritidsaktiviteter och intressen
- Klockan
Vecka 35-36 Kapitel 7 i boken Gracias 7. Läxa till torsdag v 35 är 12 klädesplagg och till v 36 har vi samma ord igen, men lägger då till färgerna så att man kan säga t ex en röd tröja, svarta skor osv.
Vecka 37-38 Kapitel 8 i boken Gracias 7. Läxa till torsdag v 37 är ord som hör till kapitlet, t ex mörkhårig, blond, lång, idag. Vecka 38 blir det läxförhör på samma ord igen, men då i kortare meningar som Killen är blond. Hon är lång.
Vecka 40 slår vi ihop läxorna till ett Prov på kapitel 7 och 8.
Innehåller inga läroplanspunkter
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter