Ämnen:
Musik
·
Årskurs:
5 - 6
"Faded" av Alan Walker Melodi och ackord
Nyhemsskolan, Katrineholm · Senast uppdaterad: 14 september 2021
Syfte (1)
spela och sjunga i olika musikaliska former och genrer,
Centralt innehåll (5)
Sång, melodispel och ackompanjemang i ensembleform i olika genrer.
Musikskapande med utgångspunkt i musikaliska mönster och former, till exempel ackordföljder och basgångar.
Ackord- och melodiinstrument, bas och slagverk för melodi- och rytmspel eller för ackompanjemang.
Ord och begrepp som behövs för att kunna läsa, skriva och samtala om musicerande och om intryck samt upplevelser av musik.
Indelningen i stråk-, blås-, sträng-, tangent- och slagverksinstrument.
Kriterier (9)
Eleven kan även spela delar av en enkel anpassad melodi-, bas- och slagverksstämma samt bidra till ackompanjemang på ett ackordinstrument med några ackord.
Dessutom sjunger eller spelar eleven på något instrument i viss mån med timing.
Eleven kan även spela övervägande delar av en enkel anpassad melodi-, bas- och slagverksstämma samt ackompanjera på ett ackordinstrument och byter då några ackord med flyt.
Dessutom sjunger eller spelar eleven på något instrument med relativt god timing och med relativt passande karaktär.
Eleven kan även spela en enkel anpassad melodi-, bas- och slagverksstämma samt ackompanjera på ett ackordinstrument och byter då ackord med flyt.
Dessutom sjunger eller spelar eleven på något instrument med god timing och med passande karaktär.
Dessutom kan eleven med viss säkerhet ge exempel på instrument från olika instrumentgrupper.
Dessutom kan eleven med relativt god säkerhet ge exempel på instrument från olika instrumentgrupper.
Dessutom kan eleven med god säkerhet ge exempel på instrument från olika instrumentgrupper.
Keyboard år 6- Spela ackord och melodi