Östlyckans förskola, Alingsås · Senast uppdaterad: 29 mars 2022
Under höstterminen 2021 och vårterminen 2022 kommer vi att lära känna Barbapappa och hans fina familj.
Vi kommer presentera Barbafamiljen med hjälp av figurer ,bilder böcker och spel. Familjen består av mamma,pappa,barbalala,barbazoo,barbastark,barbaskön,barbabok,barbafin och barbaflink.
Varje figur representerar olika egenskaper och kunskaper.
* Barbamamma ochBarbapappa visar hur man ska vara mot varandra,empati och kamratskap
* Barbalala kommer med sånger, rim och ramsor och hjälper barnen med den språkliga utvecklingen
*Barbazoo, lär oss om djur och natur.
*Barbastark tycker om att röra på sig och är med oss på röris. Övar motorik och kroppsuppfattning. Lär oss också vad vi ska göra vid en brandutrymning.
*Barbaskön gillar att skapa och måla med olika färger och material, han tar med sig detta till oss så vi får prova.
*Barbabok kommer med böcker och sagor till oss, hon är nyfiken på vilka språk barnen på Skogsstjärnan har som modersmål
* Barbafin gillar vackra saker och lugn och ro. Hon kommer hjälpa oss att utveckla vår självkänsla
* Barbaflink experimenterar och tycker om matematik. Han räknar med oss och lär oss om former och storlekar.
Med vårt tema Barbafamiljen vill vi ge barnen möjlighet att utveckla...
*sitt språk och skapa större ordförråd
*sitt matematiska tänkande och medvetenhet. Möta olika former, färger, storlekar och räkneord.
*sin motorik, öka sin kroppsuppfattning.
*sin empati, konflikthantering och vänskapsrelationer.
*sitt skapande genom att få möjlighet att få prova olika material.
*möjlighet att få påverka sin inne- och utemiljö. Genom observationer utformar vi verksamheten efter barnens behov och intressen.
*trygghet och en bra självkänsla
Innehåller inga läroplanspunkter
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter