Ljus är fotoner av olika energi som bildar elektromagnetiska vågor. Det synliga ljuset är den delen av den elektromagnetiska strålningen som vi kan se.
Rättviksskolan, Rättvik · Senast uppdaterad: 19 mars 2025
Läroplanskopplingar
Syfte (3)
kunskaper om fysikens begrepp och förklaringsmodeller för att beskriva och förklara samband i naturen och samhället,
förmåga att använda fysik för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör energi, teknik och miljö, och
förmåga att genomföra systematiska undersökningar i fysik.
Centralt innehåll (3)
Hur ljus breder ut sig, reflekteras och bryts.
Observationer och experiment med såväl analoga som digitala verktyg. Formulering av undersökningsbara frågor, planering, utförande, värdering av resultat samt dokumentation med bilder, tabeller, diagram och rapporter.
Sambandet mellan undersökningar av fysikaliska fenomen och utvecklingen av begrepp och förklaringsmodeller. De fysikaliska förklaringsmodellernas historiska framväxt, användbarhet och föränderlighet.
Matriser i planeringen
Innehåller inga matriser
Uppgifter
Fysik 8 - ljus och elektromagnetiska vågor - frågor