Vi förflyttar oss hela tusen år tillbaka i tiden för att besöka ilskna gudar och stora jättar.
Delfinskolan, Lunds för- och grundskolor · Senast uppdaterad: 31 januari 2023
Läroplanskopplingar
Läroplan (1)
kan lära, utforska och arbeta både självständigt och tillsammans med andra och känna tillit till sin egen förmåga
Syfte (3)
kunskaper om händelser, aktörer och förändringsprocesser under olika tidsperioder samt om historiska begrepp och långa historiska linjer,
förmåga att ställa frågor till historiska källor samt att tolka, kritiskt granska och värdera dessa, och
kunskaper om religioner och andra livsåskådningar samt om olika tolkningar och varierande praktiker inom dessa,
Centralt innehåll (5)
Handstil och att skriva med digitala verktyg.
Att lyssna aktivt och återberätta viktiga delar av ett innehåll.
Skildringar av människors levnadsvillkor förr i tiden, till exempel i barnlitteratur, sånger och filmer. Minnen berättade av människor som lever nu.
Berättelser i antik och nordisk mytologi samt i samisk religion.
Tidslinjer och tidsbegreppen dåtid, nutid och framtid.
Kriterier (1)
Eleven visar grundläggande kunskaper om geografiska och historiska förhållanden, samhällsförhållanden och religiösa traditioner. Eleven beskriver likheter och skillnader samt orsaker och konsekvenser i sammanhang som är relevanta för ämnena. Eleven samtalar om människors livsfrågor och levnadsvillkor samt om miljöfrågor och andra samhällsfrågor ur olika perspektiv.