I SO kommer vi under läsåret se på Lilla Aktuellt Skola samt diskutera samhället och omvärlden utifrån varje enskilt program.
Ugglums skola F-4, Partille · Senast uppdaterad: 15 augusti 2023
Läroplanskopplingar
Syfte (1)
förmåga att analysera samhällsfrågor ur olika perspektiv och kritiskt granska hur de framställs i olika källor.
Centralt innehåll (2)
Att lyssna aktivt och återberätta viktiga delar av ett innehåll.
Aktuella samhällsfrågor i olika medier.
Kriterier (2)
Eleven samtalar om elevnära frågor och ämnen och ställer frågor, ger kommentarer och framför egna åsikter. När eleven berättar om vardagliga händelser beskriver eleven dem så att innehållet tydligt framgår. Dessutom ger och tar eleven enkla muntliga instruktioner.
Eleven visar grundläggande kunskaper om geografiska och historiska förhållanden, samhällsförhållanden och religiösa traditioner. Eleven beskriver likheter och skillnader samt orsaker och konsekvenser i sammanhang som är relevanta för ämnena. Eleven samtalar om människors livsfrågor och levnadsvillkor samt om miljöfrågor och andra samhällsfrågor ur olika perspektiv.