Bedömning utgår från det du visat på lektioner, olika övningar och testet.
|
|||
Problemlösning
|
Du kan lösa olika problem i bekanta situationer på ett i huvudsak fungerande sätt.
Du kan välja och använda strategier och metoder med viss anpassning till problemets karaktär
|
Du kan välja och använda strategier och metoder med förhållandevis god anpassning till problemets karaktär.
Du kan välja och använda strategier och metoder med god anpassning till problemets karaktär.
|
Du kan lösa olika problem i bekanta situationer på ett väl fungerande sätt.
Du kan välja och använda strategier och metoder med god anpassning till problemets karaktär.
|
---|---|---|---|
Begrepp
|
Du har grundläggande kunskaper om matematiska begrepp.
|
Du har goda kunskaper om matematiska begrepp.
|
Du har mycket goda kunskaper om matematiska begrepp.
|
Metod
|
Du kan välja och använda i huvudsak fungerande matematiska metoder med viss anpassning till sammanhanget.
|
Du kan välja och använda ändamålsenliga matematiska metoder med relativt god anpassning till sammanhanget.
|
Du kan välja och använda ändamålsenliga och effektiva matematiska metoder med god anpassning till sammanhanget.
|
Resonemang
|
I redovisningar och diskussioner för och följer du matematiska resonemang genom att framföra och bemöta matematiska argument på ett sätt som till viss del för resonemangen framåt.
|
I redovisningar och diskussioner för och följer du matematiska resonemang genom att framföra och bemöta matematiska argument på ett sätt som för resonemangen framåt.
|
I redovisningar och diskussioner för och följer du matematiska resonemang genom att framföra och bemöta matematiska argument på ett sätt som för resonemangen framåt och fördjupar eller breddar dem.
|
Kommunikation
|
Du använder matematiska uttrycksformer med viss anpassning till syfte och sammanhang.
|
Du använder matematiska uttrycksformer med förhållandevis god anpassning till syfte och sammanhang.
|
Du använder matematiska uttrycksformer med god anpassning till syfte och sammanhang.
|