Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Biologi

·

Årskurs:

9

Genetik och evolution

Sinntorpsskolan 4-9, Mölndals Stad · Senast uppdaterad: 22 mars 2024

Varför har du just den ögonfärg du har? Hur ärvs våra egenskaper? Vad betyder det att klona något? Vilka hinder ser du med kloning och annan genteknik? Hur har livet på jorden utvecklats under årmiljonerna? Vad betyder ordet evolution? Dessa och fler ämnen kommer vi att läsa om och diskutera under de veckor vi läser biologi.

Syfte

Syftet med det vi läser ur LGR 22.

Centralt innehåll

Bedömning

Du kommer att bedömas under arbetets gång och i en examination. Denna gång skriver alla ett prov i genetik fredag v 12, 22/3 och gör en inlämning i evolution som ska lämnas in senare.

OBS! genetikprovet är på cellens delar (finns på classroom) samt 10:1 - 10:4 i boken.

Jag bedömer även din insats på lektioner samt inlämningsuppgifter som ska göras under arbetets gång.

 

genomförande

OBS! en text som alla ska läsa:

https://www.naturskyddsforeningen.se/vad-vi-gor/jordbruk/nu-raddar-vi-bina

Efter genomgångar, läsning i boken, filmer, diskussioner osv ska du kunna följande

 

GENETIK OCH GENTEKNIK

  • Känna till hur cellen ser ut inuti i stora drag och att arvsanlagen finns i alla cellkärnor.

  • Veta hur många kromosomer en vanlig cell respektive en könscell har och varför det är så.

  • Veta vad DNA-molekylen är. Veta vad en kromosom och en gen är.

  • Veta att anlag för olika egenskaper ärvs från båda föräldrarna till barnen samt hur detta går till.

  • Ha någon kännedom om hur anlag kan kombineras och effekterna av det.

  • Veta något om ärftliga sjukdomar.

  • Kunna ge exempel på hur arv och miljö gemensamt utformar olika egenskaper.

  • Kunna ge exempel på yttre faktorer som kan ändra den genetiska informationen (t ex cancer)

  • kunna beskriva kloning och dess för- och nackdelar
  • Kunna beskriva vad genteknik är och kunna ge exempel på hur det används

  • Veta vad en vanlig celldelning respektive reduktionsdelning är och när dessa sker.

  • Veta vad som menas med dominanta och recessiva (vikande) anlag.

För högre betyg skall du:

  • Kunna redogöra för DNA-molekylens unika egenskaper (byggnad, hur den kopieras m.m.)

  • Mer utförligt kunna redogöra för livsprocesserna i cellen, beskriva de olika typerna av celldelning, det genetiska arvet och den genetiska koden.

  • Veta vad som menas med en mutation samt förklara varför dessa är nödvändiga.

  • Kunna rita mer avancerade korsningsscheman, veta vad dominanta och recessiva anlag betyder samt veta vad som menas med en homozygot och heterozygot individ.

  • Kunna redogöra för några metoder som används inom modern genteknik samt berätta om någon praktisk tillämpning.

  • kunna följa och beskriva nedbrytningen av proteinerna i födan till uppbyggnaden av mänskliga proteiner i våra celler på molekylnivå.

  • Kunna kritiskt granska medias rapportering om olika teknik med hjälp av naturvetenskapliga argument.

  • Inse konsekvenserna av den biologiska utvecklingens långsamma takt och vad den tekniska utvecklingen leder till.

  • Kunna dra egna slutsatser

 EVOLUTION

  • känna till hur universum och Jorden sannolikt uppstått (den naturvetenskapliga teorin)

  • veta hur atmosfären fått det ursprungliga syret

  • veta att man med hjälp av fossil kan få reda på fakta om djur och växter från förr

  • känna till begreppet evolution och kunna ge exempel på detta

  • känna till teorin om hur livet i havet tagit sig upp på land för att fortsätta evolutionen där

  • känna till någon teori om varför dinosaurierna dog ut

  • veta att tiden sedan jordens uppkomst är uppdelad i olika tidsperioder (t ex Krita, Tertiär..)

  • känna till vem Charles Darwin var

  • känna till begreppet ”de starkaste överlever”, samt kunna ge exempel på detta och kunna förklara varför det numera anses vara bättre att säga "den mest lämpade överlever"

  • FÖR HÖGRE BETYG SKALL DU:
  • veta något väsentligt från de olika tidsperioderna (t ex Krita, Tertiär..)

  • veta som menas med ”det naturliga urvalet” och kunna ge exempel på detta

  • veta varför mutationer är viktiga för evolutionen samt kunna ge exempel på det

  • känna till teorin om att människan härstammar från samma urapa som dagens apor och kunna ge exempel som stöder denna teori 

  • kunna argumentera för att bevara den biologiska mångfalden

  • kunna ge exempel på hur människan påverkar den biologiska mångfalden positivt och negativt med sin teknik och kultur

  • kunna dra egna slutsatser

 

Lycka till med ditt arbete! //Maria


Läroplanskopplingar

kunskaper om biologins begrepp och förklaringsmodeller för att beskriva och förklara samband i naturen och människokroppen,

förmåga att använda biologi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör miljö och hälsa, och

Livets uppkomst, utveckling och mångfald samt evolutionens mekanismer. Arvsmassans egenskaper och förhållandet mellan arv och miljö.

Människans påverkan på naturen lokalt och globalt samt hur man på individ- och samhällsnivå kan främja hållbar utveckling. Betydelsen av biologisk mångfald och ekosystemtjänster.

Kroppens celler samt några organ och organsystem och deras uppbyggnad, funktion och samverkan.

Informationssökning, kritisk granskning och användning av information som rör biologi. Argumentation och ställningstaganden i aktuella frågor som rör miljö och hälsa.

Eleven visar grundläggande kunskaper om biologins begrepp och förklaringsmodeller. Med viss användning av begreppen och förklaringsmodellerna beskriver och förklarar eleven biologiska samband i naturen och människokroppen.

I frågor som rör miljö och hälsa för eleven resonemang samt framför och bemöter argument med viss naturvetenskaplig underbyggnad. Eleven söker information som rör biologi och använder då olika källor och för enkla resonemang om informationens och källornas trovärdighet och relevans.

Eleven visar goda kunskaper om biologins begrepp och förklaringsmodeller. Med relativt god användning av begreppen och förklaringsmodellerna beskriver och förklarar eleven biologiska samband i naturen och människokroppen.

I frågor som rör miljö och hälsa för eleven resonemang samt framför och bemöter argument med relativt god naturvetenskaplig underbyggnad. Eleven söker information som rör biologi och använder då olika källor och för utvecklade resonemang om informationens och källornas trovärdighet och relevans.

Eleven visar mycket goda kunskaper om biologins begrepp och förklaringsmodeller. Med god användning av begreppen och förklaringsmodellerna beskriver och förklarar eleven biologiska samband i naturen och människokroppen.

I frågor som rör miljö och hälsa för eleven resonemang samt framför och bemöter argument med god naturvetenskaplig underbyggnad. Eleven söker information som rör biologi och använder då olika källor och för välutvecklade resonemang om informationens och källornas trovärdighet och relevans.

Matriser i planeringen

Innehåller inga matriser

Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback