Faktatext om ett djur eller en växt: Hur skriver man en spännande och bra faktatext? Vi ska jobba med att skriva en faktatext om ett djur eller en växt och använda oss av en planering för hur man börjar skriva texten och få med allt som behövs för en bra faktatext.
Vi ska välja ut ett djur eller en växt.
Vi ska följa en planering för hur man börjar skriva en faktatext enligt dessa punkter:
VAR LEVER DET? (VÄRLDSDEL? MILJÖ?)
STORLEK OCH UTSEENDE
FÖDA (VAD ÄTER DEN? NÄRING?)
FORTPLANTNING (UNGAR)
BETEENDE (JAKT, PARNING, SOVER M.M.)
SPECIALITETER (UNIKT FÖR DEN ARTEN)
FIENDER?
ANVÄNDNINGSOMRÅDEN FÖR MÄNNISKOR (JAKT? NATURLÄKEMEDEL?)
Faktatexten ska renskrivas på ett A3-papper tillsammans med en bild på ditt djur eller din växt i färg och bli till en affisch.
Vi ska prata på lektionerna och ha genomgång på hur man skriver en bra faktatext. Vad behöver man tänka på när man skriver en faktatext?
Vi kommer att använda oss av böcker om djur och växter för att välja ut något att skriva faktatexten om. Därefter kommer vi att läsa i boken, skapa tankekarta och skriva en faktatext med eget språk utifrån tanktekartan.
Faktatexten ska skrivas eller klistras upp på ett A3-papper tillsammans med en färgbild kopplad till det djur eller växt man har valt att skriva om.
Beskriv hur och vid vilka tillfällen elevens arbete kommer att bedömas.
Här gör du kopplingar till kunskapskraven i läroplanen.
Vad kan man utveckla i sitt skrivande av faktatexter?
Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | |
---|---|---|---|
Innehåll
|
Eleven har delvis med de områden som krävs för att faktatexten ska vara fullbordad.
|
Eleven har med de flesta områden som krävs för att faktatexten ska vara fullbordad.
|
Eleven har med alla områden som krävs för att faktatexten ska vara fullbordad.
|
Skrivregler
|
Eleven har delvis följt de skrivregler som finns för faktatexter, delvis följt en röd tråd och delvis skrivit med egna ord.
|
Eleven har följt de flesta skrivregler som finns för faktatexter, följt en röd tråd i sitt skrivande och har för det mesta skrivit sin text med egna ord.
|
Eleven har följt alla skrivregler som finns för faktatexter, följt en röd tråd i sitt skrivande och skrivit sin text med egna ord.
|
Läsförståelse
|
Eleven har läst, förstått och tolkat texten från sin källa delvis bra.
|
Eleven har läst, förstått och tolkat texten från sin källa relativt bra.
|
Eleven har läst, förstått och tolkat texten från sin källa väldigt bra.
|
Presentation & Bild
|
Eleven har presenterat sin faktatext på ett delvis bra sätt och har valt ut en bild med koppling till sin text.
|
Eleven har presenterat sin faktatext på ett relativt bra sätt och har valt ut en bild med koppling till sin text.
|
Eleven har presenterat sin faktatext på ett väldigt bra sätt och har med en bild med koppling till sin text.
|