Vi kommer lära oss mer om kalla kriget med hjälp av digilär, film och genomgångar. Ni kommer bland annat att få göra egna bildspel och tidslinjer. Ni kommer att få visa era kunskaper med hjälp av ett prov.
Kriterier |
||||
F
Klicka för att redigera
|
E
Klicka för att redigera
|
C
Klicka för att redigera
|
A
Klicka för att redigera
|
|
---|---|---|---|---|
Fakta:
|
|
Har grundläggande kunskaper i historiska förhållanden, skeenden och gestalter i det området som vi läser om.
|
Har goda kunskaper i historiska förhållanden, skeenden och gestalter i det området som vi läser om.
|
Har mycket goda kunskaper i historiska förhållanden, skeenden och gestalter i det området som vi läser om.
|
Argumentation
Argumentation och diskussion.
|
|
Kan föra enkla resonemang om likheter och skillnader i området som vi läser om och se orsaker och konsekvenser av dessa.
|
Kan föra utvecklade resonemang om likheter och skillnader i området som vi läser om och se orsaker och konsekvenser av dessa..
|
Kan föra välutvecklade resonemang om likheter och skillnader i området som vi läser om och se orsaker och konsekvenser av dessa.
|
|
|
Kan till viss del belägga dina resonemang med fakta och hänvisningar till det förflutna och nuet.
|
Kan relativt väl utveckla och underbygga dina resonemang med fakta och hänvisningar till det förflutna och nuet.
|
Kan föra välutvecklade och väl underbyggda resonemang med fakta som innefattar flera olika kopplingar, och en avvägd balans mellan detaljer och helhet.
|
Begrepp
Begrepp och modeller.
|
|
Kan använda sig av begrepp och modeller på ett i huvudsak fungerande sätt.
|
Kan använda sig av begrepp och modeller på ett relativt väl fungerande sätt.
|
Kan använda sig av begrepp och modeller på ett väl fungerande sätt.
|