1. Du ska bli bättre på att tala och skriva på spanska.
2. Du ska lära dej om traditioner från spanska talande länder.
3. Du ska jämföra spanska och svenska språket och traditioner.
4. Du ska skriva olika sorters texter.
Vi kommer att avvända en figur varje lektion som ska presentera ett land (en ritad katt). Barnen kan ta med sej saker hemifrån som är minnen från deras föräldrars land.
Tvärs över google earth, youtube och andra websidor, kommer vi att se hur folk bor i en annan kultur.
Vi kommer att prata om olika traditioner i olika spansktalande länder.
Vi kommer att läsa och skriva faktatexter om olika länder. Vi kommer också att läsa och skriva populära sagor.
Efter varje lands presentation kan barnen samla hela materialet och läsa lite fakta från teman. Barnen ska också göra en sammanfattning.
Genom olika spel kommer vi att jämföra likheter och skillnader mellan spanska och svenska.
Du kommer att presentera dina föräldrars hemland skriftligt och muntligt.
Genom olika spel kommer vi att jämföra likheter och skillnader mellan svenska och spanska och därigenom redovisar du din förmåga att urskilja språkliga strukturer kontinuerligt.
Du kommer att skriva faktatexter och sagor.
SPANSKA MODERSMÅL |
|||
Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | |
---|---|---|---|
Förmågan att tala
|
Eleven kan med ett i huvudsak fungerande ord- och begreppsförråd samtala om bekanta ämnen på ett enkel sätt
|
Eleven kan med ett ändamålsenligt ord- och begreppsförråd samtala om bekanta ämnen på ett utvecklat sätt
|
Eleven kan med ett ändamålsenligt och effektivt ord- och begreppsförråd samtala om bekanta ämnen på ett välutvecklat sätt
|
Förmågan att skriva
|
Eleven kan uttrycka sej enkelt i skrift
|
Eleven kan uttrycka sej utveklat i skrift
|
Eleven kan uttrycka sej välutvecklat i skrift
|
Förmågan att jämföra spanska och svenska
|
Eleven kan upptäcka likheter mellan spanska och svenska
|
Eleven kan fastställa likheter och skillnader mellan spanska och svenska
|
Eleven kan fastställa likheter och skillnader mellan spanska och svenska och använda sig av dessa i nya teman.
|
Ny aspekt
|
|
|
|