Vi kommer att jobba med bla du och jag och vi tillsammans frågor i samband med böckerna Peppy Pals som lyfter samarbete, känslor och problemlösning.
Hur mår jag och varför? Vilken mat ger oss energi och påverkar hur vi mår...
Vi kommer att gå ut och springa, hoppa, gå fort och undersöka hur man mår efter all rörelse. Detta kommer vi att göra i samband med böckerna Rutan och Randan som är matematiska i grunden och med ett lekande inslag.
I grupperna är det klart att vi behöver arbeta mer med hur vi är mot varandra och lära sig förstå sin kompis.
Vi kommer att arbeta mycket med språket och hur vi kommunicerar med varandra. Fysiska aktiviteter påverkar hälsan och hur vi mår. Kognitiva förmågor tränas i samband med de fysiska aktiviteterna. Vi kommer även att se något tv program i anslutning till ämnet och självklart ska vi skapa under tiden som vi lär!
Vi kommer att fortsätta arbeta i samma grupp konstellationer som föregående termin.