Efter avslutat kapitel ska du kunna följande :
Lärarledda genomgångar blandat med enskilt arbete i boken. Vi kommer att ha gruppaktiviteter av laborativ karaktär. Vi arbetar bara med "blå" och "grön" kurs.
Efter avslutat kapitel får du en diagnos. Beroende på resultatet bli det "träna mera" eller fördjupningsuppgifter
start vecka 14
Se aktuell arbetsmatris. Ev. aktuella delar ur kunskapskrav för åk 3, 6, 9 (Du kan koppla in dem direkt via "Koppla"-knappen nedan). (Arbetsmatriser hittar du i skolbanken/matrisbanken/nationella matriser)
Arbetsmatris är samlingsnamnet för de matriser som knyts till LPP:n. De kan utgöras av en KOB-matris eller delar av en skriftlig omdömesmatris. Du kan också göra helt nya arbetsmatriser. Är det bara en mindre del av en matris som används vid bedömningen kan den hämtas i matrisbanken och kopieras in här.)