När du kommer högre upp i skolan och så småningom börjar arbeta behöver du läsa och förstå svårare texter och även skriva mer komplicerade texter.Under hela skoltiden behöver du därför utveckla din förmåga att läsa och skriva olika typer av texter.
Ur läroplanen:
Undervisningen ska även syfta till att eleverna utvecklar förmåga att skapa och bearbeta texter, enskilt och tillsammans med andra.
I undervisningen ska eleverna möta samt få kunskaper om skönlitteratur från olika tider och skilda delar av världen. Undervisningen ska också bidra till att eleverna utvecklar kunskaper om olika former av sakprosa.
Du kommer att arbeta med avsnittet "I fablernas värld" i Zick Zack. Där läser vi tillsammans texterna och gör övningar till, bl.a får du lära dig att skriva dialoger och använda tidsord.
Vi avslutar med att du skriver en eller två berättelser där du övar på att skriva dialog, använda tidsord och variera verben.
Jag kommer att se hur du har genomfört dina arbetsuppgifter i Zick Zack . Sen kommer jag att se hur väl du kan skriva en dialog och vad du behöver öva vidare på.